AI (artificial intelligence) jest coraz bardziej popularna, a olbrzymi medialny rozgłos wokół ChatGPT jest tego najlepszym dowodem.
Kogo szukają pracodawcy zainteresowani ekspertami ds. sztucznej inteligencji? No Fluff Jobs wskazuje na osoby z wiedzą programistyczną i znajomością Pythona.

“Doświadczony AI lub ML Engineer powinien poruszać się biegle w SQL, rozumieć dobrze zaawansowaną matematykę oraz modelowanie logiczne” – stwierdzają eksperci z No Fluff Jobs. I dodają, że pasja do AI w połączeniu z umiejętnościami prezentowania oraz zapleczem programistycznym to dobry fundament do rozpoczęcia kariery w IT.
Dlaczego AI jest ważna? Sztuczna Inteligencja zmienia nasz świat i ma ogromny wpływ na najróżniejsze dziedziny, zaczynając od rozrywki, przez finanse i przemysł, po zaawansowaną medycynę i loty w kosmos. Poznanie podstaw AI otworzy Ci drzwi do fascynującej kariery i niemal gwarantuje sukces w różnych branżach.

Sztuczna Inteligencja to przyszłość technologii, a umiejętności w tej dziedzinie są coraz bardziej cenione na rynku pracy. To świetne argumenty, żeby rozpocząć kurs AI. Chcesz innych powodów? Zebrałem najważniejsze.
10 powodów dlaczego kurs AI to dobry pomysł

Kurs z zakresu sztucznej inteligencji to znakomity pomysł. Rozwiniesz przyszłościowe umiejętności, zrozumiesz technologię, która będzie nadawała ton rozwojowi cywilizacji, będziesz wiedział/wiedziała, jak praktycznie wykorzystać AI w różnych dziedzinach i branżach (np. do automatyzacji zadań, w obsłudze klienta czy do podejmowania decyzji biznesowych), zwiększyć produktywność lub poprawić własną pozycję na rynku pracy.

Oto 10 powodów, dlaczego kurs z AI to doskonały pomysł:
1. Rozwój umiejętności, które będą cenione w przyszłości
Sztuczna inteligencja to jeden z najgorętszych trendów technologicznych. Udział w kursie AI pozwoli Ci zdobyć umiejętności, które będą w przyszłości bardzo pożądane na rynku pracy.
2. Zrozumienie technologii sztucznej inteligencji
Kurs AI pozwoli Ci zgłębić tajniki sztucznej inteligencji. Będziesz mógł/mogła zrozumieć, jak działają algorytmy, modele uczenia maszynowego i inne aspekty technologii artificial intelligence.

3. Praktyczne zastosowanie w różnych dziedzinach
Sztuczna inteligencja ma lub będzie miała szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, np. medycynie, finansach, marketingu, logistyce, automatyzacji interakcji, wojskowości czy do analizy ogromnych zbiorów danych. Na kursie nauczysz się, jak praktycznie wykorzystać AI w dziedzinie, która Cię interesuje.
4. Poprawa produktywności
AI pomaga w automatyzacji procesów i wielu rutynowych zadań. Oszczędzisz czas, zwiększysz swoją produktywność oraz usprawnisz podejmowanie decyzji. Na kursie nauczysz się, jak wykorzystać AI aby pracować efektywniejszej.

5. Tworzenie inteligentnych systemów
Uczenie maszynowe i AI umożliwiają tworzenie inteligentnych systemów, które potrafią analizować dane, podejmować decyzje i dostosowywać się do nowych warunków. Kurs AI pozwoli Ci nauczyć się projektowania i implementacji takich systemów.
6. Analiza danych
W erze dużych zbiorów danych (paliwa współczesnego biznesu), umiejętność analizy i wykorzystania informacji jest na wagę złota. Podczas szkolenia nauczysz się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję do analizy big data i wyciągania wniosków, za które właściciele firm zapłacą Ci duże pieniądze.

7. Kreatywność i innowacyjność
W sprawnych rękach sztuczna inteligencja staje się źródłem nowych pomysłów i innowacji. Na kursie będziesz miał/miała okazję eksperymentować i tworzyć nowe rozwiązania. Rewolucyjne zmiany czekają już za rogiem!
8. Przewaga nad konkurencją
Umiejętności z zakresu AI (związane z np. wykorzystaniem ChatGPT) dadzą Ci przewagę na rynku pracy. Pracodawcy coraz bardziej doceniają specjalistów AI, którzy potrafią wykorzystać potencjał tej technologii, nie tylko do tworzenia treści.

9. Możliwość zastosowania AI w niemal każdej dziedzinie życia
Jak już zauważyłeś/zauważyłaś, sztuczna inteligencja jest interdyscyplinarna i można ją wykorzystać w wielu dziedzinach, m.in. naukach społecznych, inżynierii, naukach przyrodniczych, biznesie (w tym w branży e-commerce) czy w analizie danych. Kurs AI otworzy przed Tobą możliwość współpracy z różnymi specjalistami i firmami.
10. Satysfakcja z nauki
Nauka nowych umiejętności to również źródło ogromnej satysfakcja. Kurs AI pomoże Ci zgłębić fascynujący świat artificial intelligence, a jednocześnie poczuć zadowolenie z osobistego rozwoju.
Program kursu poświęconego sztucznej inteligencji

Na rynku znajdziesz wiele kursów dedykowanych AI, a ich liczba będzie z pewnością rosła. Szkolenia dostępne są na platformach learningowych (np. Udemy czy Strefa kursów), organizują je również samodzielni twórcy. Programy kursów różnią się w szczegółach, to naturalne. Jednak abyś wiedział/wiedziała, co Cię czeka, przygotowałem poglądowe programy kursów AI dla początkujących i bardziej zaawansowanych adeptów.
Sztuczna inteligencja dla początkujących – kurs

Szkolenie dla osób, które chcą rozpocząć przygodę w fascynującym świecie AI. Uczestnicy dowiedzą się w trakcie kursu na czym polega m.in. machine learning, deep learning i reinforcement learning, jak wykrywać wzorce w danych, skutecznie korzystać z narzędzi opartych na artificial intelligence w biznesie, nauce i życiu codziennym (np. zaoszczędzić czas potrzebny do podejmowania decyzji).
Struktura kursu:
Moduł 1: Wprowadzenie do sztucznej inteligencji
Czym jest sztuczna inteligencja?
Historia i rozwój AI
Rodzaje AI i ich zastosowania
Moduł 2: Fundamenty uczenia maszynowego – podstawowe pojęcia
Czym jest uczenie maszynowe?
Algorytmy uczenia maszynowego
Zbiory danych i ich znaczenie
Moduł 3: Tworzenie prostych modeli
Klasyfikacja i regresja
Przykłady prostych projektów
Moduł 4: Sieci neuronowe i głębokie uczenie
Co to są sieci neuronowe?
Wprowadzenie do głębokiego uczenia
Praktyczne ćwiczenia
Moduł 5: Przetwarzanie języka naturalnego
Rozumienie i generowanie tekstu
Aplikacje w przetwarzaniu języka naturalnego
Moduł 6: Projekty praktyczne
Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem AI
Tworzenie własnych modeli
Moduł 7: Przyszłość artificial intelligence
Tendencje i perspektywy w AI (m.in. w data science)
Etyka i AI
Sztuczna inteligencja dla zaawansowanych – kurs
Masz już pewną wiedzę na temat sztucznej inteligencji? Świetnie! To dziedzina wiedzy, która wymaga ciągłej edukacji. Specjalista ds. AI nie może spocząć na laurach. Jeżeli chcesz nadążać za nowymi trendami i poznać nowe narzędzia, to czeka na Ciebie szkolenie dla zaawansowanych.

Po takim kursie wyjdziesz poza podstawowe algorytmy i teorie związane z AI. Dowiesz się, jakie są najnowsze trendy i innowacje w dziedzinie artificial intelligence. Podczas dobrego kursu będziesz pracował/pracowała nad projektami badawczymi, czekają Cię również eksperymenty z zaawansowanymi technologiami AI.
Najważniejsze są zajęcia praktyczne, np. wdrożenia modeli i rozwiązywanie rzeczywistych problemów (np. podejmowanie decyzji biznesowych w oparciu o AI czy dotyczące wizualizacji danych). To pozwoli Ci szybko przetestować zdobytą wiedzę teoretyczną na temat machine learning, automatyzować powtarzalne zadania, sprawnie wykorzystywać ChatGPT i inne mniej znane narzędzia.

Struktura kursu:
Moduł 1: Uczenie głębokie i sieci neuronowe
Zaawansowane techniki uczenia głębokiego
Tworzenie własnych sieci neuronowych
Wprowadzenie do GPU w AI
Moduł 2: Przetwarzanie języka naturalnego na zaawansowanym poziomie
Wykrywanie emocji w tekście
Tłumaczenie maszynowe i generowanie tekstu
Zastosowanie w branży e-commerce, marketingu i reklamie
Moduł 3: Uczenie wzmocnione
Algorytmy uczenia wzmocnionego
Zastosowanie w autonomicznych systemach, gier i robotyce
Moduł 4: Prace badawcze i publikacje w AI
Jak przeprowadzać badania w dziedzinie AI
Pisanie publikacji naukowych
Przykłady innowacyjnych badań
Moduł 5: Etyka w sztucznej Inteligencji
Kwestie etyczne w AI
Regulacje i zasady postępowania
Projektowanie AI z myślą o społeczności
Moduł 6: Projekty zaawansowane
Praca nad projektami na poziomie zaawansowanym
Tworzenie rozwiązań AI od zera
Współpraca z partnerami i firmami
Moduł 7: Przyszłość sztucznej inteligencji
Trendy przyszłości AI
Możliwości zawodowe i rozwój kariery
Jak dobrze przygotować się do kursu AI?
Jeszcze zanim rozpoczniesz kurs online lub stacjonarnie, warto abyś zdobył/zdobyła podstawową wiedzę na temat AI. Mam dla Ciebie kilka wskazówek, jak dobrze przygotować się do kursu związanego ze sztuczną inteligencją.

Sztuczna inteligencja opiera się na matematyce i statystyce. Odśwież swoją wiedzę z algebry, rachunku różniczkowego i statystyki. Nie musisz być ekspertem, ale solidne podstawy pomogą Ci szybciej zrozumieć zaawansowane koncepcje AI.
Programowanie jest kluczowym elementem pracy z AI. Zalecam poznanie podstaw języka Python, który jest powszechnie używany w maszynowym uczeniu i przetwarzaniu języka naturalnego. Zrozum kluczowe elementy, m.in. struktury danych, pętle i funkcje.

Przeczytaj książki i artykuły o uczeniu maszynowym i sieciach neuronowych. Opanowanie fundamentalnych koncepcji (np. czym jest klasyfikacja, regresja i konwolucyjne sieci neuronowe) pomoże Ci w szybszym zrozumieniu materiału prezentowanego podczas szkolenia.
Pracujesz już z danymi? Spróbuj wcielić się w rolę specjalisty od data science i przeanalizuj je przy pomocy np. pandas i Matplotlib w Pythonie. Łatwiej zrozumiesz, jak dane są przetwarzane i przygotowywane do modelowania AI. W miarę zdobywania wiedzy teoretycznej, spróbuj wykonać proste projekty z wykorzystaniem bibliotek takich jak TensorFlow lub PyTorch.

Czytaj aktualne artykuły naukowe i śledź trendy związane ze sztuczną inteligencją. Zorientujesz się, co dzieje się w branży i jak możesz przyczynić się do jej rozwoju.
Zrobienie kursu AI może kosztować Cię sporo wysiłku, choć z drugiej strony da też dużo satysfakcji. Przygotuj się na wiele godzin nauki, z pewnością przyda się zaangażowanie, ciekawość i gotowość do mierzenia się z wyzwaniami. Pamiętaj, że w cenie jest otwartość na współpracę, bo nad AI często pracuje się w wieloosobowych zespołach.

Jak zawsze, warto przemyśleć, jakie są Twoje cele związane z AI. Czy będzie to analiza danych, tworzenie modeli uczenia głębokiego, a może przetwarzanie języka naturalnego. Zdecyduj, co Cię najbardziej pociąga.
I jeszcze na koniec. Sztuczna inteligencja to obszar, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Możliwości zrobienia kariery są niemal nieograniczone, a to przyciąga wiele ambitnych i utalentowanych osób. Bądź ciekawy, dociekliwy i gotowy na naukę – to pomoże Ci wyróżnić się wśród innych specjalistów z branży.

Jakie formy kursy AI możesz wybrać?
Do wyboru masz wiele różnych rodzajów kursów AI. Przygotowałem zestawienie najbardziej popularnych wraz z ich plusami i minusami. To ułatwi świadomy wybór szkolenia dopasowany do Twoich potrzeb.
1. Kursy online
Plusy:
Elastyczny czas trwania – kursy online pozwalają na naukę z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, to idealne rozwiązanie dla osób, które mają dużo obowiązków służbowych lub prywatnych.
Dostępność materiałów – często kursy online oferują filmy z wykładami ekspertów czy dodatkowe ćwiczenia, możesz z nich skorzystać w dowolnym momencie.
Szeroki wybór zagadnień – w internecie znajdziesz wiele kursów AI na różne tematy i o różnych poziomach zaawansowania.
Minusy:
Brak interakcji na żywo – brak fizycznego kontaktu z instruktorem sprawia, że trudniej otrzymać odpowiedź na pytanie, które pojawi się podczas zajęć (rozwiązaniem są kursy online na żywo trwające w czasie rzeczywistym).
Wymagana samodyscyplina – samodzielna nauka nie jest idealnym pomysłem dla osób, które mają skłonność do prokrastynacji i kłopoty z organizacją czasu.
2. Kursy na uczelniach i szkołach wyższych

Plusy:
Instruktorzy to uznani eksperci – kursy na uczelniach prowadzą zazwyczaj doświadczeni specjaliści z pewnym dorobkiem..
Interakcje w czasie rzeczywistym – masz szansę dopytywać i dyskutować z instruktorami oraz innymi kursantami.
Minusy:
Koszty – kursy uczelniane są zazwyczaj droższe niż zwykłe kursy online.
Dojazd – zajęcia na uczelni wymagają fizycznej obecności (choć są też organizowane kursy online). To może oznaczać dodatkowy czas i pieniądze poświęcone na dotarcie na uczelnię.
3. Intensywne szkolenia i bootcampy

Plusy:
Szybka nauka – intensywne kursy skupiają się na praktycznych umiejętnościach i pozwalają na szybkie zdobycie wiedzy.
Wsparcie od ekspertów – tego typu szkolenia prowadzą doświadczeni instruktorzy i mentorzy, dostępni jeżeli będziesz potrzebował/potrzebowała pomocy.
Minusy:
Intensywność – to, co jest zaletą taki kursów bywa też ich wadą: bootcampy wymagają dużego wysiłku i wielu godzin (lub dni) przeznaczonych jednorazowo na naukę.
Krótki czas trwania – uczestnicy kursów o niższej jakości nie zawsze mają szansę na pogłębione zrozumienie wszystkich aspektów AI.
4. Masowe otwarte kursy online (MOOC – Massive Open Online Courses)
Plusy:
Darmowe lub bardzo tanie – niski koszt to ich największa zaleta.
Różnorodność tematów – możesz znaleźć kursy na wiele różnych, szczegółowych tematów związanych z AI.
Minusy:
Brak indywidualnego wsparcia – zazwyczaj podczas takiego kursu nie możesz liczyć na indywidualne wsparcie prowadzącego.
Brak kontroli – prowadzący nie ma możliwości nadzorowania czy uczestnicy robią postępy w nauce.
Potrzebna samodyscyplina – bez regularnego planu nauki i wsparcia instruktora, niektórzy uczestnicy mogą mieć problemy z utrzymaniem zaangażowania.
Jaki kurs wybrać? Formuła szkolenia AI zależy od Twoich potrzeb, preferencji, czasu i pieniędzy, którymi dysponujesz. Warto przemyśleć czy potencjalnie atrakcyjna propozycja (np. darmowego kursu) nie kryje w sobie pułapek (np. poświęcisz dużo czasu na powierzchowne szkolenie). Bardzo intensywne szkolenia – np. stacjonarne, trwające tydzień lub dwa – mogą ułatwić naukę choć będą też wymagały wzięcia urlopu czy rezygnacji z wolnego czasu.
Co mogę robić po kursie AI?

Po ukończeniu kursu z AI masz przed sobą wiele dróg rozwoju kariery, a każda z nich może być fascynująca. Sztuczna inteligencja to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów w świecie technologii. Uzbrojony w wiedzę i konkretne umiejętności możesz wiele osiągnąć pracując dla klientów lub w większej firmie.
Specjalista ds. artificial intelligence ma wiele opcji do wyboru, poniżej przedstawiłem najciekawsze.
1. Inżynier ds. sztucznej inteligencji
Będziesz tworzyć zaawansowane modele machine learning, rozwijać algorytmy i wdrażać rozwiązania AI aby ułatwiały użytkownikom codzienną pracę np. w biznesie, marketingu czy big data. To stanowisko wymaga zarówno umiejętności programowania, jak i zrozumienia teoretycznych aspektów AI.
2. Data scientist
Data scientist to osoba zajmująca się analizą danych, opracowywaniem strategii biznesowych opartych na danych i modelach predykcyjnych. Po ukończeniu kursu AI będziesz potrafił/potrafiła wydobywać cenną wiedzę z dużych zbiorów danych.
3. Analityk przetwarzania języka naturalnego (NLP)
Analityk NLP specjalizuje się w rozumieniu i generowaniu języka naturalnego. Takie osoby pracują w branżach związanych z przetwarzaniem tekstu, chatbotami i tłumaczeniem maszynowym.
4. Badacz w dziedzinie sztucznej inteligencji
Jeśli fascynuje Cię czysta nauka, to rozważ pracę jako badacz w dziedzinie AI. Tworzenie innowacyjnych modeli, publikowanie wyników badań i rozwijanie nowych technologii to charakterystyczne aspekty tej ścieżki kariery.

5. Konsultant ds. sztucznej inteligencji
Tacy konsultanci pomagają firmom wdrażać rozwiązania AI, które usprawnią procesy biznesowe. Będziesz pracować nad dostosowywaniem i rozwijaniem istniejących technologii AI, aby spełnić wymagania swoich klientów.
6. Przedsiębiorca w dziedzinie AI
Po ukończeniu kursu AI możesz założyć własną firmę i zarabiać na rozwiązaniach związanych z artificial intelligence: tworzyć własne aplikacje, udzielać konsultacji lub rozwiązywać konkretne problemy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
7. Nauczyciel lub instruktor AI
Jeżeli lubisz przekazywać innym osobom swoją wiedzę, możesz po szkoleniu AI zostać instruktorem i prowadzić kursy (także we własnej firmie szkoleniowej), pisać podręczniki lub tworzyć innego rodzaju treści edukacyjne (np. webinary).

8. Ekspert ds. etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji
AI staje się coraz bardziej powszechne, będzie zatem rosła rola specjalistów, którzy dopilnują aby nowe rozwiązania i zastosowania były zgodne z prawem i normami etycznymi.
Oczywiście to tylko niektóre z możliwych ścieżek kariery, które czekają na Ciebie po ukończeniu kursu AI. Sztuczna Inteligencja ma zastosowanie w wielu dziedzinach, od medycyny i finansów po przemysł rozrywkowy, co oznacza, że Twoje możliwości są praktycznie nieograniczone.
Spójrz jeszcze na dwa popularne zawody związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, które już teraz zdobywają popularność – to AI Content Manager oraz AI Developer (w sekcji FAQ dowiesz się, ile zarabiają).

Czym zajmuje się AI Content Manager?
Zadaniem AI Content Managera jest tworzenie i zarządzanie treściami wykorzystującymi technologie AI. Które umiejętności będą tutaj najważniejsze? Przede wszystkim te związane z szeroko pojętą kreatywnością, pisaniem, tworzeniem filmów wideo, ilustracji czy infografik.
AI Content Manager wykorzystuje potencjał algorytmów sztucznej inteligencji do tworzenia treści, m.in. generowania automatycznych opisów produktów, artykułów lub treści marketingowych (np. wpisów w mediach społecznościowych). Specjaliści z tego zakresu pracują również nad strategiami wykorzystującymi AI do personalizacji treści, analizy danych i optymalizacji wyników.
Aby rozpocząć karierę jako AI Content Manager, warto zdobyć szerszą wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji, maszynowego uczenia, przetwarzania języka naturalnego i analizy danych. Istnieje wiele kursów online i programów szkoleniowych, które oferują wiedzę z tych zagadnień. Wybierz kurs dopasowany do Twojego poziomu zaawansowania i specyficznych zainteresowań.
Sukces w roli AI Content Managera odniesiesz ćwicząc pisanie, zgłębiając wiedzę na temat copywritingu i marketingu treści (content marketingu) oraz rozbudzając kreatywność. Będziesz odpowiadał za tworzenie atrakcyjnych i angażujących treści, które wykorzystują niemal nieograniczony potencjał sztucznej inteligencji.
Dla wielu osób praca w zawodzie AI Content Managera to ekscytujące wyzwanie. AI rozwija się i rośnie zapotrzebowanie na profesjonalistów, którzy potrafią zaprząc algorytmy do tworzenia porywających treści.

Jakie są zadania AI Developera?
AI Developer (AI Engineer) to specjalista, który zajmuje się rozwojem i implementacją aplikacji opartych na sztucznej inteligencji. Wykorzystuje zarówno umiejętności programistyczne, jak i wiedzę z zakresu uczenia maszynowego i sieci neuronowych. Oto przykładowe zadania, które często powierzane są AI Developerom:
Tworzenie modeli uczenia maszynowego – AI Developerzy projektują i tworzą modele uczenia maszynowego, które rozpoznają wzorce, analizują dane i podejmują decyzje. To zadanie wymaga znakomitego zrozumienia różnych algorytmów uczenia maszynowego oraz umiejętności programowania.
Optymalizacja modeli sztucznej inteligencji – AI Engineer pracuje nad optymalizacją modeli AI, aby efekty pracy takich systemów był jak najlepsze. Może eksperymentować z różnymi architekturami sieci neuronowych, hiperparametrami i technikami regularyzacji, aby zwiększyć skuteczność systemów korzystających z algorytmów maszynowego uczenia.

Implementacja AI w aplikacjach – specjaliści integrują modele uczenia maszynowego w istniejących lub nowych aplikacjach. Mogą tworzyć np. interfejsy API, które umożliwiają innym aplikacjom korzystanie z funkcji sztucznej inteligencji.
Testowanie i debugowanie – developerzy przeprowadzają testy swoich modeli i aplikacji, aby upewnić się, że działają one poprawnie. Równie ważnym zadaniem jest optymalizacja wydajności oprogramowania oraz debugowanie błędów (systematyczne redukowanie błędów).
Doskonalenie modeli – AI Engineer stale poprawiają swoje modele, ucząc je na większych zbiorach danych, wprowadzając nowe techniki i algorytmy. Efektem ich pracy będą jeszcze bardziej skuteczne i efektywne modele AI.
Co trzeba zrobić, aby zostać AI Developerem? Z pewnością warto zdobyć solidne podstawy programowania, a kolejny krok to pogłębianie wiedzy na na temat uczenia maszynowego, sieci neuronowych i innych technologii AI. W internecie znajdziesz wiele kursów i programów szkoleniowych, które przeznaczone są dla osób myślących o karierze programisty AI. Dobrze przemyśl ich wybór, aby doprowadził Cię do celu, który sobie wyznaczyłeś/wyznaczyłaś.

Czy warto zrobić kurs z Chat GPT i Midjourney?
Chat GPT i Midjourney to dwa sztandarowe narzędzia, które cenią osoby z branży kreatywnej oraz specjaliści od praktycznego wykorzystania AI (np. content developerzy). Możliwości ChatGPT są cały czas ulepszane, a posiadając aktualną wiedzę i umiejętności związane z tą aplikacją będziesz krok przed innymi.
Oto kilka powodów, dlaczego warto rozważyć uczestnictwo w tym kursie:
Efektywność tworzenia treści
Chat GPT i Midjourney to potężne narzędzia, które mogą znacznie zwiększyć Twoją produktywność jako np. copywritera czy przedsiębiorcę prowadzącego własny biznes. Dzięki nim możesz generować pomysły, otrzymywać sugestie czy ulepszać swoje teksty.

Szybkość i wygoda
Narzędzia AI oferują natychmiastowy dostęp do potrzebnych informacji. Nie musisz spędzać godzin na przeszukiwaniu internetu czy analizowaniu setek wyników wyszukiwania. Zadaj pytanie, a otrzymasz klarowną i zwięzłą odpowiedź (choć pamiętaj, że AI nie jest jeszcze nieomylna). Zaoszczędzony czas możesz poświęcić na dopieszczanie tworzonych treści.
Rozwój umiejętności
Uczestnictwo w kursie z Chat GPT, Midjourney lub innej aplikacji korzystającej ze sztucznej inteligencji pomoże Ci nabrać wprawy w używaniu narzędzi AI do automatyzacji zadań i generowania tekstów czy obrazów. Będziesz mógł/mogła robić ćwiczenia praktyczne, eksperymentować, doskonalić swoje materiały i zdobyć świeże spojrzenie na proces twórczy.

Konkurencyjność na rynku
Umiejętność korzystania z narzędzi AI – w tym Chat GPT, Midjourney, Bard, Dall E czy Aria, da Ci przewagę nad innymi przedsiębiorcami lub kandydatami na dane stanowisko. Umiejętności związane z artificial intelligence otworzą przed Tobą nowe możliwości zawodowe, dodadzą atrakcyjności portfolio i pomogą zbudować markę kompetentnego copywritera lub twórcy multimediów.
Jednym zdaniem: nie ma wątpliwości, że warto zrobić kurs związany z aplikacjami wykorzystującymi moc sztucznej inteligencji. Jeżeli jesteś copywriterem, pracujesz w branży kreatywnej lub chcesz używać narzędzi opartych na AI, to wybierz szkolenie np. z ChatGPT czy Midjourney. Dzięki zdobytej wiedzy będziesz efektywniej tworzył/tworzyła treści i zyskasz szansę na rozwój swoich umiejętności.

Kurs sztucznej inteligencji – najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak nauczyć się sztucznej inteligencji?
Jeśli chcesz opanować wiedzę i praktyczne umiejętności związane z AI, to podstawową wiedzę znajdziesz w książkach i materiałach online (webinarach i filmach na na You Tube). Wybierz odpowiedni kurs online, który oferuje praktyczne ćwiczenia i projekty. Dołącz do społeczności AI, aby wymieniać się wiedzą i mieć kontakt z innymi praktykami i doświadczonymi ekspertami. Pamiętaj, że AI rozwija się bardzo szybko – nie możesz osiąść na laurach i przestać aktualizować wiedzę i umiejętności.
Od czego zacząć naukę sztucznej inteligencji?
Rozpoczynając naukę sztucznej inteligencji, zacznij od zdobycia podstawowej wiedzy i zrozumienia pojęć takich jak uczenie maszynowe (machine learning), deep learning, computer vision i sieci neuronowe. Zdobywaj praktyczną wiedzę – próbuj wykorzystać i zrozumieć działanie ChatGPT i innych aplikacji opartych na AI. Wybierz następnie kurs online, który oferuje praktyczne projekty, abyś mógł/mogła zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Dołącz do internetowych grup dyskusyjnych (np. na Facebooku czy LinkedIn), aby wymieniać się wiedzą ze specjalistami w branży AI. Śledź najnowsze trendy i rozwój sztucznej inteligencji.
Ile zarabia specjalista od sztucznej inteligencji?
Według serwisu No Fluff Jobs, początkujący AI Developer może liczyć na 5 460-8 090 zł brutto miesięcznie na umowie o pracę i 7 200-11 760 zł na kontrakcie B2B. Specjaliści Mid, którzy pracowali w kategorii AI w formie B2B w pierwszym kwartale 2021, zarabiali średnio pomiędzy 11 000-16 000 zł netto (+VAT) miesięcznie. Dodajmy, że średni przychód specjalistów IT, w tym w kategorii AI, rośnie z roku na rok. AI Content Manager – zajmuje się tworzeniem i zarządzaniem treściami przy użyciu sztucznej inteligencji – zarabia średnio 6000-8000 zł brutto (+ VAT) miesięcznie (według serwisu devire.pl). Zarobki zależą od m.in. doświadczenia specjalisty, poziomu znajomości narzędzi AI i rodzaju zawartej umowy.