Blockchain (2024): Najlepsze Kursy i Szkolenia po polsku

Jak nauczyć się blockchain w 2024? Najlepsze kursy online, szkolenia internetowe i stacjonarne po polsku dla początkujących i nie tylko

  1. Kurs Blockchain od podstaw z strefakursow.pl – 4.5/5 (29 recenzji)
  2. Wprowadzenie do blockchain – Ethereum i smart kontrakty w praktyce z strefakursow.pl – 4.8/5 (8 recenzji)

Blockchain to rodzaj rozproszonej bazy danych, która umożliwia przechowywanie informacji w bezpieczny, niezmienny i przejrzysty sposób.

Blockchain

Główna cecha technologii blockchain? Jej decentralizacja. Dane są przechowywane na wielu serwerach (węzłach sieci), a nie w pojedynczej instytucji, np. w banku. Dzięki temu, blockchain jest niezależnym systemem odpornym na manipulacje i jednostronne, nieuzgodnione zmiany.

Ważnym elementem blockchaina są bloki, które zawierają zbiór transakcji. Każdy blok jest powiązany z poprzednim blokiem za pomocą kryptograficznych funkcji skrótowych – w ten sposób powstają łańcuchy bloków. Dlatego mówimy o technologii blockchain (łańcucha bloków).

Łańcuch bloków

Główną zaletą sieci blockchain jest jej wysoki poziom bezpieczeństwa. Każda transakcja musi zostać potwierdzona przez wiele węzłów w sieci, a to znakomicie utrudnia manipulację danymi. Dodatkowo, każda transakcja jest zapisywana w bloku w sposób nieodwracalny. Dane nie mogą zostać usunięte ani zmienione.

Technologia blockchain rewolucjonizuje m.in. sektor finansowy. Inteligentne kontrakty (smart kontrakty, smart contracts) nie wymagają pośrednictwa banków czy innych instytucji finansowych.

Bitcoin i Ethereum

To nie wszystko. Z powodzeniem można wykorzystać technologie rejestrów rozproszonych w np. logistyce, ochronie zdrowia, handlu i zarządzaniu nieruchomościami, a nawet głosowaniu podczas wyborów politycznych.

Fascynujący świat technologii blockchain najlepiej zrozumieć uczestnicząc w kursach i szkoleniach.

Z łatwością znajdziesz kursy blockchain dla początkujących, które wprowadzą Cię w podstawy tej technologii, jak również zaawansowane kursy jeżeli masz już pewne doświadczenie, a chcesz np. tworzyć aplikacje zdecentralizowane, wdrażać smart kontrakty aby wykonać logikę biznesową lub w inny sposób wykorzystać łańcuch bloków.

Czy warto robić kurs blockchain? Co mogę po nim robić?

Komputery i sprzety

Odpowiedź brzmi „tak” jeżeli interesujesz się nowymi technologiami, inwestycjami w kryptowaluty, pracą w IT, finansach lub po prostu chcesz zrozumieć rozwiązania, które będą w przyszłości chlebem powszednim we wszystkich branżach.

Taka wiedza plus praktyczne umiejętności, jak wykorzystać architekturę rozwiązań zdecentralizowanych może otworzyć przed Tobą drzwi do bardzo ciekawej i intratnej kariery.

Bloki - wizualizacja

Technologia blockchain to fascynująca dziedzina. Oto kilka powodów, które mogą przekonać Cię do zrobienia kursu blockchain.

1. Rosnący rynek pracy

Sieci blockchain są coraz bardziej powszechne w różnych dziedzinach, takich jak finanse, ubezpieczenia, zdrowie, logistyka i wiele innych. Specjaliści od blockchain są poszukiwani i mogą liczyć na dobre zarobki.

Kryptowaluty

2. Inwestycje i kryptowaluty

Fascynuje Cię świat kryptowalut lub planujesz tworzyć własne projekty oparte na technologii blockchain, chcesz zgłębić tajniki budowy rozwiązań komercyjnych lub wdrażać smart kontrakty? Nie obejdzie się bez zrozumienia fundamentów tej technologii, musisz opanować zasadę działania łańcuchów bloków. Podczas kursu dowiesz się, jak działa rynek cyfrowych pieniędzy i jak bezpiecznie nimi zarządzać.

3. Rozwijanie projektów blockchain

Po ukończeniu zajęć będziesz tworzył i zarządzał projektami opartymi na technologii blockchain. To może być przydatne, jeśli chcesz wdrażać własne inteligentne kontrakty lub w innych sposób wykorzystać sieci blockchain.

Laptop - pisanie

4. Kariera w branży finansowej

Zamierzasz szukać pracy w sektorze finansowym lub rozwinąć swoją karierę? Wiedza czym jest łańcuch bloków, na czym opiera się technologia blockchain i jak ją użyć z pożytkiem dla sektora bankowego jest w cenie. Wiele banków i innych instytucji finansowych na całym świecie inwestuje w blockchain.

5. Zrozumienie technologii przyszłości

Blockchain to przede wszystkim technologia przyszłości. Zdobądź teraz wiedzę na temat zasad jej działania, a będziesz gotowy/gotowa na rychłe zmiany i innowacje.

Robot

Ukończyłem kurs kursu blockchain? Co mogę robić?

Jesteś już znawcą technologii blockchain, wiesz, czym są smart kontrakty, a może umiesz nawet tworzyć aplikacje zdecentralizowane (decentralised applications, aApps).

Oto kilka przykładów ścieżek kariery:

1. Blockchain developer – możesz zostać programistą blockchain: twórz i wdrażaj inteligentne kontrakty, aplikacje i platformy oparte na tej technologii.

Macbook

2. Specjalista od cyberbezpieczeństwa blockchain – pomagaj zabezpieczać systemy blockchain przed atakami crackerów.

3. Konsultant ds. wykorzystania technologii blockchain zarabiaj pieniądze na doradzaniu firmom, jak wykorzystać smart kontrakty i technologię blockchain w swoich projektach.

Render 3D bloków

4. Analityk blockchain – analizuj trendy i projekty związane z blockchain, pomagaj w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych.

5. Inwestor i trader kryptowalut – inwestuj w kryptowaluty lub zarządzaj portfelem kryptowalutowym.

Kursy kryptowalut

6. Badacz blockchain – pracuje nad nowymi rozwiązaniami i technologiami opartymi na łańcuchu bloków.

Kurs z technologii blockchain – plan przykładowego szkolenia dla początkujących

Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć przygodę z rewolucyjną technologią blockchain, to zobacz, co Cię może czekać podczas typowego kursu.

Przygotowałem hipotetyczny kurs blockchain dla początkujących. Oto jego harmonogram.

Rozmowa

Moduł 1: Wprowadzenie do technologii blockchain

Moduł 2: Techniczne podstawy

Moduł 3: Ethereum i kontrakty inteligentne

Moduł 4: Inwestowanie w kryptowaluty

Moduł 5: Praktyczne zastosowania

Moduł 6: Bezpieczeństwo i przyszłość

Moduł 7: Egzamin i certyfikat

Jak wybrać wartościowy kurs blockchain?

Komputer - nauka

Już wiesz, że blockchain to jedna z najbardziej obiecujących i szybko rozwijających się dziedzin w dzisiejszym świecie. Możesz zdobyć wiedzę na temat tej technologii blockchain i być jednym z prawdziwych ekspertów (wciąż nie ma ich zbyt wielu!).

Nagroda? Szansa na szalenie intrygującą karierę, różne opcje pracy, wysokie zarobki i/lub możliwość zyskownych inwestycji.

Jednak jak wybrać odpowiedni kurs blockchain, nie zmarnować czasu ani pieniędzy i efektywnie wykorzystać swój potencjał?

Ekrany

Zacznij od dokładnego rachunku sumienia. Zastanów się na swoimi celami.

Czy chcesz nauczyć się blockchain jako hobbysta, czy może planujesz zastosować tę wiedzę zawodowo? Czy jesteś zainteresowany głównie technicznym aspektem blockchain, czy bardziej zależy Ci na aspektach ekonomicznych?

Jasno opisz swój cel, a będzie Ci łatwiej wybrać odpowiednie szkolenie.

Gdzie szukać kursów? Przeglądaj witryny uniwersytetów, organizacji branżowych i platformy szkoleniowe. Odrzuć kursy, które mają słabe recenzje.

Laptop

Dobrym pomysłem jest wybór kursu oferowanego przez renomowane instytucje lub znanych i cenionych instruktorów z udokumentowanymi osiągnięciami. Przyznają certyfikaty uznawane przez pracodawców i potencjalnych klientów? Świetnie! Taki dokument zwiększy Twoją wiarygodność jako specjalisty blockchain.

Zanim przelejesz opłatę za kurs, dokładnie przejrzyj jego program. Czy na szkoleniu znajdziesz tematy, na których Ci zależy, czy jest zgodny z Twoimi celami?

Ważne są dobrze wyważone proporcje – celem szkolenia (dobrego) jest przedstawienie teorii i praktycznych aspektów blockchain.

Prezentacja

Instruktorzy to najważniejsze osoby na szkoleniu. Od nich zależy jakość Twojej wiedzy. Sprawdź, czy faktycznie mają doświadczenie w dziedzinie blockchain, i co o nich mówią/piszą dawni kursanci.

Dobre kursy często oferują dodatkowe materiały: książki, prezentacje, konsultacje lub dostęp do społeczności online. Sprawdź, jakie bonusowe zasoby są dostępne dla uczestników szkolenia, które wpadło Ci w oko.

Porównaj ceny kursów, ale nie rozważaj wyboru tylko najtańszej oferty. Zwróć uwagę na jakość i zakres tematyki. Czasami warto zainwestować trochę więcej, aby zdobyć lepszą wiedzę.

Kursy instrumentów finansowych

Podczas nauki możesz mieć wiele pytań i wątpliwości. Czy kurs oferuje wsparcie? Dostępność instruktorów lub opiekunów znacząco ułatwi Ci zadanie. Najlepsze kursy oferują wsparcie nawet przez pewien czas po zakończeniu zajęć.

Nauka blockchain może być wyzwaniem (szczególnie jeżeli nie jesteś programistą). Zadbaj o swoją motywację wybierając kurs, na temat, który faktycznie Cię interesuje i inspiruje. Stawiaj przed sobą małe cele – łatwiej je osiągniesz, a tym samym nabierzesz chęci do dalszej nauki.

I na koniec: nie spiesz się z wyborem. Dobrze przemyśl, które szkolenie wykupić abyś był zadowolony/zadowolona z efektów swojej pracy.

Jak dobrze przygotować się do kursu blockchain? 10 wskazówek

Ułatwisz sobie naukę o technologii blockchain odpowiednio przygotowując się do kursu. Oto moje wskazówki:

  1. Zrozum podstawowe pojęcia
    Przed rozpoczęciem kursu poczytaj o podstawowych pojęciach, np. blockchain, kryptowaluty, sieci blockchain, bloki, transakcje, haszowanie, klucze prywatne i publiczne. To pozwoli Ci zrozumieć bardziej zaawansowane tematy, o których opowie instruktor prowadzący zajecia.

  2. Zakreśl swoje cele
    Określ, dlaczego chcesz zdobyć lub pogłębić wiedzę na temat blockchain. Interesuje Cię sama technologia, myślisz o inwestycjach w bitcoin lub inne kryptowaluty, planujesz zostać dobrze opłacanym specjalistą, a może jesteś przedsiębiorcą i chcesz zastosować blockchain w biznesie?

  3. Przygotuj narzędzia
    Upewnij się, że masz dostęp do niezbędnych narzędzi, m.in. komputera, internetu czy portfela krypto (jeśli planujesz inwestować). Jeśli kurs wymaga korzystania z konkretnego oprogramowania, zainstaluj je przed rozpoczęciem zajęć (to może być np. Microsoft Azure).

  4. Śledź aktualności
    Czytaj wiadomości na rzetelnych serwisach specjalistycznych, subskrybuj branżowe newslettery, śledź media społecznościowe uznanych ekspertów.

  5. Opanuj podstawy matematyki i kryptografii
    Blockchain wykorzystuje zaawansowane koncepcje matematyczne i kryptograficzne. Nie musisz mieć wiedzy na poziomie uniwersyteckim jednak warto odświeżyć podstawy algebry, teorii liczb i kryptografii.

  6. Poznaj język Solidity
    Język programowania Solidity został specjalnie utworzony dla platformy Ethereum. Wykorzystywany jest do m.in. tworzenia smart kontraktów.

  7. Ustal harmonogram

Przygotuj harmonogram nauki, który pomoże Ci zaplanować naukę, tak aby nie kolidowała z innymi obowiązkami. Określ dokładnie, ile czasu możesz poświęcić na naukę każdego dnia lub tygodnia i przestrzegaj tego planu.

Pytaj i współpracuj z organizatorami i kursantami

Nie wstydź się zadawać pytań prowadzącemu zajęcia. Poświęcasz czas i pieniądze, więc masz prawo drążyć każdy temat, który pozostaje dla Ciebie niejasny. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z innymi uczestnikami szkolenia pomoże Ci np. nawiązać przydatne kontakty.

Cyberprzestrzeń

Kontynuuj naukę

Kurs to początek Twojej przygody z blockchain. Po jego zakończeniu kontynuuj naukę, eksperymentuj, rozwijaj swoje umiejętności i śledź branżowe nowości.

Pielęgnuj postawę otwartości na wiedzę

Bądź otwarty na różne perspektywy i podejścia do technologii blockchain. Ta dziedzina cały czas się zmienia, jest szalenie dynamiczna i wymaga elastyczności w myśleniu i działaniu.

Ethereum

Technologia blockchain – kurs. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak zostać programistą blockchain?

Aby zostać programistą blockchain, musisz zdobyć odpowiednie umiejętności i dysponować wiedzą na temat tej technologii.

Szczególnie ważne są solidne podstawy informatyczne. Zrozumienie fundamentalnych koncepcji programowania, struktur danych i algorytmów jest bardzo ważne. Programiści blockchain często korzystają z różnych języków programowania, takich jak C++, Python, JavaScript, Solidity (język do tworzenia smart kontraktów na platformie Ethereum).

Wartościowe książki, artykuły, wpisy na blogach i eksperckie filmy pozwolą Ci zrozumieć, jakie są zastosowania blockchain oraz zalety i ograniczenia tej technologii.

Bardzo dobrym pomysłem jest udział w kursie online lub warsztatach (z dużą ilością zajęć praktycznych). Próbuj samodzielnie tworzyć proste smart kontrakty, korzystając z wybranego języka programowania i platformy blockchain (np. Ethereum).

Korzystaj z wiedzy innych programistów – znajdź grupy dyskusyjne, fora internetowe lub społeczności programistów blockchain, dziel się swoimi doświadczeniami, zadawaj pytania i uczy się od lepszych od siebie.

Buduj swoje portfolio czyli własne projekty, które będziesz mógł/mogła pokazać klientom lub potencjalnym pracodawcom.

Ile zarabia programista blockchain?

To zależy od jego doświadczenia, umiejętności, firmy dla której pracuje (branża finansowa czy telekomunikacyjna płaci lepiej) oraz miejsca siedziby (w większych ośrodkach zarobki są wyższe). 

Szacunkowo specjaliści od cyberbezpieczeństwa i inżynierowie bezpieczeństwa mogą liczyć na 12-16 tys. zł brutto; specjaliści od cloud computing i architekci chmury: 16-28 tys. zł brutto; programiści blockchain: 11-20 tys. zł brutto; projektanci blockchain: 16-25 tys. zł brutto; Analitycy zajmujący się blockchain: 8-18 tys. zł brutto; Kierownicy projektów blockchain: 10-22 tys. zł brutto; Testerzy blockchain: do 10 tys. zł brutto w przypadku testów manualnych oraz do 15 tys. zł brutto w przypadku testów automatycznych; Deweloperzy blockchain: minimalna pensja deweloperów blockchain wynosi ok. 11 tys. zł brutto, a maksymalna może przekroczyć ponad 20 tys. zł brutto (dane za serwisem cryptojobs.pl).

Kategorie:

Pokrewne tematy: