Cyberbezpieczeństwo (2024): Najlepsze Kursy i Szkolenia po polsku

Jak nauczyć się cyberbezpieczeństwa w 2024? Najlepsze kursy online, szkolenia internetowe i stacjonarne po polsku dla początkujących i nie tylko

  1. Kurs Cyberbezpieczeństwo dla pracowników od podstaw z strefakursow.pl – 4.9/5 (104 recenzje)
  2. Kurs Ethical Hacking i cyberbezpieczeństwo od podstaw z strefakursow.pl – 4.9/5 (90 recenzji)

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to dziedzina zajmująca się ochroną systemów komputerowych, sieci, danych oraz urządzeń przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami.

Cyberbezpieczeństwo

Wśród tych zagrożeń są działania cyberprzestępców (crackerów), aktywność złośliwego oprogramowania (ransomware, adware, robaków i wirusów komputerowych) czy błędy popełniane nieświadomie przez pracowników firm lub innych użytkowników.

Cyberbezpieczeństwo nabiera znaczenia wraz z coraz większą cyfryzacją wszelkich dziedzin naszego życia, od prywatnego przez publiczne po działalność biznesową. 

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zapobiegają, wykrywają i neutralizują różnego rodzaju zagrożenia, w tym ataki crackerów, wirusy komputerowe, phishing, kradzież tożsamości, dbają o bezpieczeństwo informacji czy blokują wycieki danych. 

Wizjer

Specjalista ds. cyfrowego bezpieczeństwa używa różnych środków technicznych oraz dba o właściwą organizację, aby zminimalizować ryzyko i skutki potencjalnych incydentów.

Zagrożenie ze strony przestępców rośnie, a firmy i instytucje poszukują pracowników wyspecjalizowanych w cyberbezpieczeństwie. Serwis CyberDefence24 szacował w 2022 roku, że w Polsce dostępnych jest 10 000 wakatów w tej branży (na świecie zapotrzebowanie wynosi aż 2,7 mln specjalistów).

Tajemnicza postać w kapturze

Cyberbezpieczeństwo: kursy podstawowe i zawansowane

Chcesz się zorientować, co może Cię czekać podczas kursu z zakresu bezpieczeństwa IT? Spójrz niżej na przykładowe harmonogramy kursów. Najpierw przedstawię poglądowy plan dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z cyberbezpieczeństwem, a później zobaczysz plan dla zainteresowanych specjalistycznymi szkoleniami.

Praca

Kurs z zakresu cyberbezpieczeństwa – dla początkujących

Cel kursu: wprowadzenie uczestników w świat cybersecurity, dostarczenie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności potrzebnych do ochrony swoich danych oraz świadomego korzystania z internetu. To fundamenty, które powinien mieć każdy specjalista ds cyberbezpieczeństwa.

Dwa laptopy

Długość kursu: 8 tygodni (16 godzin zajęć)

Moduł 1: Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa – najważniejsze informacje (2 tygodnie)

1.1. Co to jest cyberbezpieczeństwo? 

1.2. Historia i ewolucja cyberbezpieczeństwa. 

1.3. Aktualne zagrożenia w cyberprzestrzeni. 

1.4. Świadome zachowanie w sieci.

Odcisk palca

Moduł 2: Podstawy bezpiecznego zachowania w sieci (2 tygodnie)

2.1. Tworzenie i zarządzanie silnymi hasłami. 

2.2. Ochrona prywatności online. 

2.3. Rozpoznawanie i unikanie ataków typu phishing (socjotechnika ataków). 

2.4. Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych.

Biuro

Moduł 3: Zrozumienie zagrożeń i ataków (2 tygodnie)

3.1. Rodzaje ataków: wirusy, robaki, ransomware itp. 

3.2. Rozpoznawanie oznak potencjalnego naruszenia bezpieczeństwa. 

3.3. Analiza ataków na dane osobowe i finansowe.

VPN

Moduł 4: Bezpieczne przeglądanie internetu i komunikacja (2 tygodnie)

4.1. Bezpieczne przeglądanie internetu i unikanie złośliwych stron. 

4.2. Ochrona przed szpiegowaniem online. 

4.3. Szyfrowanie komunikacji online. 

4.4. Bezpieczeństwo wiadomości e-mail.

Zagrożenie

Moduł 5: Ochrona urządzeń i sieci (2 tygodnie)

5.1. Aktualizacje oprogramowania i systemu operacyjnego. 

5.2. Instalacja i konfiguracja antywirusów i firewalli. 

5.3. Sieci Wi-Fi: zabezpieczenia i zarządzanie dostępem. 

5.4. Bezpieczeństwo na urządzeniach mobilnych.

Złoczyńca?

Moduł 6: Reagowanie na incydenty (2 tygodnie)

6.1. Planowanie i tworzenie kopii zapasowych danych. 

6.2. Przywracanie danych po ataku ransomware. 

6.3. Raportowanie i reagowanie na incydenty. 

6.4. Zasady etyczne w cyberbezpieczeństwie.

Moduł 7: Legalne i etyczne aspekty cyberbezpieczeństwa (1 tydzień)

7.1. Prawo i regulacje dotyczące cybersecurity. 

7.2. Etyczny haking (ethical hacking) i testy penetracyjne. 

7.3. Kodeksy postępowania w cyberbezpieczeństwie.

Windows Security

Moduł 8: Praktyczne zadania i ćwiczenia (1 tydzień)

8.1. Rozwiązywanie praktycznych scenariuszy związanych z cyberbezpieczeństwem. 

8.2. Testowanie i ocena skuteczności zabezpieczeń. 

8.3. Przygotowanie do certyfikacji z zakresu cyberbezpieczeństwa (opcjonalnie).

Ostateczna ocena i certyfikat ukończenia kursu

Kurs zakończy się egzaminem lub oceną projektu, a uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający ukończenie kursu „Podstawy cyberbezpieczeństwa dla początkujących.”

Haker

Kurs cybersecurity dla zaawansowanych

Intensywny program szkoleniowy, który umożliwia uczestnikom zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do skutecznej ochrony organizacji (firm, instytucji) przed zaawansowanymi zagrożeniami ze strony cyberprzestępców. Po ukończeniu kursu będziesz przygotowany do pracy jako ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Data Center

Zaawansowany program cyberbezpieczeństwa

Czas trwania: 12 tygodni

Moduł 1: Zaawansowane techniki penetracji (4 tygodnie)

Moduł 2: Zaawansowane zagrożenia i techniki obrony (3 tygodnie)

Moduł 3: Kryptografia i zarządzanie kluczami (2 tygodnie)

Moduł 4: Monitorowanie i reagowanie na incydenty (2 tygodnie)

Moduł 5: Zarządzanie ryzykiem i zgodnością (1 tydzień)

Moduł 6: Etyka i zrównoważone praktyki w cyberbezpieczeństwie (1 tydzień)

Moduł 7: Projekt końcowy i certyfikacja (1 tydzień)

Dodatkowe zasoby:

Dlaczego kurs cybersecurity?

Po zakończeniu kursu cyberbezpieczeństwa będziesz uzbrojony/uzbrojona w cenne umiejętności i wiedzę. Przydadzą się do rozwoju kariery w szeroko rozumianej branży IT. Wybrałem kilka ścieżek, które są warte rozważenia:

1. Praca jako specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Po ukończeniu kursu będziesz gotowy do pracy jako ekspert ds. cybersecurity w firmach, instytucjach rządowych czy przedsiębiorstwach. Twoje zadania mogą obejmować m.in. analizę zagrożeń, testowanie penetracyjne, monitorowanie systemów bezpieczeństwa i reagowanie na incydenty.

Kod

2. Testowanie penetracyjne

Jeśli pociąga Cię etyczny haking, to możesz specjalizować się w testowaniu penetracyjnym. Będziesz pomagać organizacjom zidentyfikować słabe punkty w ich systemach i aplikacjach, aby mogły je usunąć, zanim zostaną wykorzystane przez przestępców.

3. Zarządzanie cyberbezpieczeństwem

Na kursie zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci kierować zespołem ds. cybersecurity. Twoje obowiązki to m.in. planowanie strategii, zarządzanie ryzykiem i przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa.

Sprzęt sieciowy

4. Doradztwo w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego

Kolejna opcja to niezależny konsultant ds. cyberbezpieczeństwa. W tej roli będziesz doradzać różnym klientom w zakresie ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi i pomagać w wdrażaniu najlepszych praktyk.

5. Badania i rozwój

Interesuje Cię praca nad dalszym rozwojem cyber zabezpieczeń? Pomyśl o angażu w dziale badań i rozwoju np. firm produkujących oprogramowanie antywirusowe. Będziesz pracować nad nowymi narzędziami, technikami i strategiami.

Programowanie

6. Specjalistyczne szkolenia i edukacja

Możesz również podjąć pracę jako instruktor lub wykładowca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, ucząc ich, jak chronić się przed zagrożeniami online.

Meeting

Cybersecurity to prawdziwy wyścig zbrojeń między przestępcami, a specjalistami z zakresu bezpieczeństwa. Systemy operacyjne, oprogramowanie, systemy IT firm i urzędów nigdy nie będą w pełni bezpieczne. Jeżeli chcesz na serio zajmować się m.in. bezpieczeństwem sieci, to musisz ciągle się uczyć i podnosić kwalifikacje. Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami, uczestnicz w szkoleniach i kursach uzupełniających oraz zdobywaj odpowiednie certyfikaty, aby przyciągać pracodawców.

Cybersecurity – jak dobrze wybrać kurs online lub inny?

Komputer - wskazywanie

Zacznij od przemyślenia, co chcesz osiągnąć robiąc szkolenie. Jesteś początkującym, który potrzebuje podstawowych umiejętności, czy też bardziej zaawansowanym profesjonalistą, który chce się specjalizować i rozwijać swoją karierę w IT? Upewnij się, że kurs odpowiada twojemu poziomowi zaawansowania.

Sprawdź, czy szkoła, uczelnia lub platforma edukacyjna, która oferuje kurs ma dobre opinie i jest uznana w branży. 

Uchylony laptop

Dokładnie przejrzyj program kursu. Upewnij się, że obejmuje on zagadnienia, które są dla Ciebie ważne i związane z celami zawodowymi. Dobre szkolenia powinny oferować wiedzę i umiejętności z m.in. testów penetracyjnych, zarządzania ryzykiem, kryptografii, reagowania na incydenty czy zabezpieczeń przed ransomware i phishingiem.

Praca przy komputerze

Certyfikat ukończenia zajęć będzie dokumentem potwierdzającym Twoje umiejętności i cennym atutem w rozmowach z klientami czy pracodawcami. Upewnij się, że certyfikat kursu, których chcesz wybrać jest ceniony w branży. Przyjrzyj się wymaganiom egzaminacyjnym i oceń, jakie korzyści da Ci zdobycie certyfikatu.

Work

Sprawdź doświadczenie instruktorów i wykładowców. Najbardziej cenieni są prowadzący zajęcia z dużym praktycznym doświadczeniem.

Upewnij się, że podczas kursu dostaniesz dostęp do narzędzi i środowisk testowych, które pozwolą ci ćwiczyć i wdrażać zdobytą wiedzę w praktyce.

Kursy online cieszą się dużą popularnością, jednak dostępne są też szkolenia stacjonarne lub w trybie mieszanym. Wybór formy zajęć zależy od Twoich preferencji oraz czasu, którym dysponujesz. Jeżeli kurs będzie kolidował z innymi obowiązkami, to możesz szybko stracić motywację do nauki.

Laptop

Sprawdź, co mają do powiedzenia o szkoleniu osoby, które już w nim uczestniczyły. Ich uwagi mogą być dla Ciebie cenną wskazówką przy wyborze kursu.

Specjaliści o cyfrowego bezpieczeństw są cenieni na rynku pracy. Organizatorzy kursów dobrze o tym wiedzą i często oferują drogie szkolenia. Zastanów się czy udźwigniesz koszt zajęć, a może jest opcja zewnętrznego finansowania (stypendia, dofinansowania z UE) lub płatności w ratach. 

Touch ID / Hasło

Organizatorzy solidnych kursów dają uczestnikom wsparcie techniczne i edukacyjne. Możesz liczyć na ich pomoc w przypadku pytań lub problemów.

Dobrym pomysłem, zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze, jest rozmowa z profesjonalistami z branży cyberbezpieczeństwa, którzy podpowiedzą Ci czy dane szkolenie jest warte zachodu.

Code

Szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ile kosztuje kurs cyberbezpieczeństwa?

Ceny kursów zależą od zakresu tematów, poziomu doświadczenia uczestników, a także organizatora. Za podstawowe szkolenie zapłacisz ok. 119-750 zł (7-30 godzin zajęć). Nauka podczas szkolenia na wyższym poziomie kosztuje 2900-4900 zł. Intensywne zajęcia na zaawansowanym poziomie to koszt dochodzący do 23 000 zł (565 godzin). W tej cenie jest gwarancja zatrudnienia dla uczestników szkolenia. Pamiętaj, że często możliwa jest płatność w ratach lub zewnętrzne dofinansowanie (np. z Krajowego Funduszu Szkoleniowego).

Ile zarabia cyber security?

Zarobki w cyberbezpieczeństwie zależą m.in. od poziomu doświadczenia, specjalizacji, posiadanych certyfikatów i wykształcenia, znajomości języka oraz wielkości i specyfiki firmy, dla której pracujesz Ok. 40% specjalistów twierdzi, że zarabia miesięcznie ponad 20 tys. zł brutto. Młodszy specjalista może liczyć przeciętnie na 6-9 tys. zł brutto, podczas gdy średniozaawansowani specjaliści zarabiają 13-23 tys. zł brutto. Doświadczeni eksperci mogą otrzymać za swoją pracę 15-26 tys. zł brutto. Zarobki Security Managera to 25-35 tys. złotych brutto, a CISO (Chief Information Security Officer) sięgają nawet 30-50 tys. złotych brutto (dane za serwisem CyberDefence24).

Monitoring

Jak zostać cyber security?

Rozpocznij od zdobycia solidnego podstawowego wykształcenia związanego z informatyką, sieciami komputerowymi lub bezpieczeństwem danych. Wskazane są profesjonalne kursy lub studia kierunkowe. Kontynuuj robiąc specjalistyczne kursy online oraz zdobywając cenione certyfikaty, np. CompTIA Security+, Certified Information Systems Security Professional (CISSP), CISM (Certified Information Security Manager) czy Certified Ethical Hacker (CEH). Szalenie ważne jest praktyczne doświadczenie – szukaj staży, praktyk lub wolontariatu w firmach z branży. Uczestnictwo w konkursach typu CTF (Capture The Flag) rozwijaj umiejętności praktyczne. Pamiętaj o regularnym czytaniu raportów, artykułów i śledzeniu najnowszych trendów w cyberbezpieczeństwie. Buduj sieć kontaktów. Konferencje branżowe, fora internetowe i grupy społecznościowe to doskonałe miejsca do nauki i zawierania znajomości, które zaprocentują w przyszłości. I na koniec: kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest nieustanny rozwój. Ceniony specjalista musi dbać o uaktualnianie swojej wiedzy.

Kategorie:

Pokrewne tematy: