Kursy finansowe czyli jakie? 11 przykładów
Finanse i rachunkowość to bardzo pojemne dziedziny i dlatego mamy do czynienia z wieloma szczegółowymi kursami.
Warto np. pamiętać, że rachunkowość składa się z trzech elementów: księgowości, rachunku kosztów i sprawozdawczości finansowej.
Same kursy księgowości to bardzo szeroki zakres tematyczny, do wyboru mamy np. księgowość podatkową, dotyczącą jednoosobowej działalności gospodarczej, zarządczą czy międzynarodową (przy okazji warto pamiętać, że prawo reguluje zasady, kto może prowadzić usługowo księgi rachunkowe).

Jeżeli zastanawiasz się, jakie kursy możesz zrobić, to przygotowałem 11 przykładów:
Podstawy księgowości – szkolenie wprowadzi Cię w podstawowe pojęcia i zasady rachunkowości, nauczy prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania bilansu.
Finanse osobiste – zrozumiesz jak zarządzać finansami osobistymi, np. budżetować, oszczędzać, inwestować i zaplanować emeryturę.
Rachunkowość dla przedsiębiorców – zajęcia skupiające się na specyficznych aspektach rachunkowości związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej (m.in. rozliczanie podatków i analiza kosztów).
Tworzenie porfela inwestycyjnego – szkolenie o tym, jak dywersyfikować inwestycje i zarabiać na różnych instrumentach finansowych.
Analiza finansowa – kurs koncentrujący się technikach analizy finansowej, które pomogą Ci ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa (swojego lub klienta) i podejmować lepsze decyzje inwestycyjne.
Podstawy systemu podatkowego – po ukończeniu tego kursu poznasz zasady polskiego systemu podatkowego, w tym optymalizacji podatkowej.
Zarządzanie kapitałem – kurs skierowany do osób zainteresowanych zarządzaniem kapitałem i inwestycjami. Poznasz różne instrumenty finansowe, strategie inwestycyjne oraz metody zarządzania ryzykiem.
Księgowość międzynarodowa – propozycja dla firm i specjalistów zainteresowanych rynkami zagranicznymi. Dowiesz się m.in. czym różnią się standardy rachunkowości w krajach UE i spoza wspólnoty, jak wygląda raportowanie finansowe, co z kwestiami podatku VAT czy jak prowadzić księgi finansowe.
Budżetowanie i kontrola kosztów – ten kurs nauczy Cię, jak efektywnie budżetować i kontrolować koszty w firmie, aby utrzymać stabilność finansową i maksymalizować zyski.
Zarządzanie płynnością finansową – szkolenie poświęcone jednej kluczowej dla biznesowego sukcesu kwestii. Nauczysz się, jak monitorować przepływy pieniężne, zarządzać należnościami i płatnościami oraz minimalizować ryzyko związanym z brakiem środków na regulację zobowiązań.
Finansowanie przedsiębiorstw – uczestnicy tego szkolenia poznają różne metody finansowania biznesu (np. kredyty bankowe, emisja akcji i obligacji, leasing, angel investor, dotacje z UE). Nauczysz się, jak wybrać i zdobyć optymalną strategię finansowania dla Twojego przedsięwzięcia.
Kto powinien zrobić kurs z finansów i rachunkowości

Szkolenia finansowe to cenna inwestycja w rozwój swoich umiejętności i wiedzy. Na różnym poziomie może być przydatny dla wielu osób. Poniżej przygotowałem kilka grup, które szczególnie powinny rozważyć udział w takim szkoleniu:
1. Przedsiębiorcy i właściciele małych firm
Osoby prowadzące własne biznesy (np. w formie jednoosobowej działalności gospodarczej) często samodzielnie odpowiadają za zarządzanie finansami swojej firmy. Kursy na temat finansów, rachunkowości i księgowości pomogą im zrozumieć podstawowe koncepcje, np. czym jest budżetowanie, analiza finansowa i rozliczanie podatków. Efekt? Lepsze zarządzanie finansami firmy i większe szanse na jej dynamiczny rozwój.

2. Osoby planujące karierę w branży finansowej lub księgowości
Jeżeli chcesz zostać ekspertem w dziedzinie księgowości, finansów lub audytu, to z pewnością szkolenie z obszaru finansów będzie dla Ciebie. Zdobędziesz solidne podstawy teoretyczne i praktyczne umiejętności, które są poszukiwane przez pracodawców lub pomogą Ci otworzyć własną firmę doradczą lub biuro księgowe. To również świetny wybór dla analityków finansowych, członków rad nadzorczych, doradców inwestycyjnych czy dyrektorów finansowych. Takie zajęcia np. znakomicie uzupełnią studia podyplomowe.
3. Studenci i absolwenci kierunków ekonomicznych
Kurs finansów i rachunkowości może być doskonałym uzupełnieniem edukacji formalnej (np. studiów ekonomicznych, liceum/technikum o profilu ekonomicznym), pomoże zrozumieć, jak rozmaite teorie i koncepcje przekładają się na praktyczne działania w rzeczywistości biznesowej.

4. Osoby planujące inwestycje
Chcesz inwestować na rynkach finansowych lub lepiej zrozumieć, jak zarządzać swoimi oszczędnościami? Szkolenia finansowe pomogą Ci zrozumieć na czym polega ryzyko, jak osiągnąć zysk i uzbroją w wiedzę niezbędną do podejmowania bardziej świadomych decyzji finansowych.
5. Specjaliści z innych dziedzin
Kursy finansowe mogą być bardzo cenne dla profesjonalistów z innych branży, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat pieniędzy, inwestycji i zarządzania budżetami.

6. Osoby zainteresowane osobistym rozwojem
Nawet jeśli nie planujesz kariery w finansach czy księgowości, to taki kurs pomoże Ci lepiej zrozumieć jakimi prawami rządzą się finanse, lepiej zarządzać budżetem domowym (osobistym) i podejmować bardziej dojrzałe i przemyślane decyzje związane z pieniędzmi.
Trzeba oczywiście pamiętać, że kursy dotyczące finansów i rachunkowości dostępne są na różnych poziomach zaawansowania, a wybór zależy od Twojego doświadczenia i celów osobistych oraz zawodowych, które chcesz osiągnąć.
Dlaczego warto zrobić kurs z finansów i rachunkowości

Łatwo założyć, że kurs dotyczący finansów przyniesie wiele korzyści zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.
Jednak konkretnie jakie? Przecież nie każdy musi wiedzieć czym jest rachunek przepływów pieniężnych, na czym polega analiza sprawozdań finansowych oraz jak się oblicza podatek dochodowy w spółkach kapitałowych.
Zacznijmy od podstaw. Po ukończeniu kursu będziesz lepiej (czyli efektywniej) zarządzać finansami osobistymi. Zdobędziesz szeroką wiedzę, poznasz techniki budżetowania, oszczędzania, minimalizacji długów i planowania emerytury. To cenne umiejętności, dzięki którym łatwiej osiągniesz stabilność finansową.

Oczywiście, wiedzę zdobytą na kursie z powodzeniem wykorzystasz do rozwoju kariery. Jest ona ceniona w wielu branżach. Jeśli pracujesz lub planujesz pracować w dziale finansów w mniejszym lub większym przedsiębiorstwie, zajmujesz się zarządzaniem własną firmą lub interesuje Cię dział finansowy i chcesz aplikować na stanowisko, to ukończenie kursu zwiększy Twoje szanse na awans lub zdobycie wymarzonej pracy.
Masz plan założenia spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej? Zrozumienie rachunkowości i finansów jest na wagę złota. Szkolenia finansowe dadzą Ci dawkę wiedzy niezbędnej do kontrolowania kosztów i prawidłowego planowania rozwoju.

To nie wszystko. Zastanawiasz się, jak inwestować na giełdzie, jak wycenić wartość spółki giełdowej, w jaki sposób zbudować portfel inwestycyjny? Taką wiedzę znajdziesz na dobrym kursie. Poznasz różne formy inwestycji, zarządzania ryzykiem i strategii inwestycyjnych. Zwiększysz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu i podejmiesz bardziej dojrzałe decyzje.
Z inwestowaniem wiąże się prawidłowa ocena ryzyka finansowego. Szkolenia finansowe uczą, jak rozpoznawać i zarządzać ryzykiem finansowym (to wiedza cenna także dla specjalistów zarządzających firmami).
Tam gdzie w grę wchodzą pieniądze pojawia się pokusa aby zapomnieć o etyce. Tymczasem długotrwały sukces wymaga podejmowania moralnie i społecznie odpowiednich decyzji finansowych.

Kursy finansowe nie są jedynym źródłem wiedzy o pieniądzach, rachunkowości i inwestowaniu. Jednak ich zaletą jest możliwość uzyskania certyfikatów, które podniosą Twoją wiarygodność zawodową oraz zwiększą szanse na rynku pracy i w procesie rekrutacji.
Warto też pamiętać, że szkolenia finansowe wymagają analizy danych i rozwiązywania problemów, a to rozwija Twoje umiejętności analityczne, które przydadzą się w różnych dziedzinach życia (nawet jeżeli analiza finansowa nie jest tym, co chcesz robić zawodowo).
Wiedza wyniesiona ze szkoleń ma jeszcze inne ważne zastosowania. Po ukończeniu programu zajęć zyskasz wiedzę, która będzie tarczą przed oszustwami finansowymi.
Jednym zdaniem, kursy z finansów i rachunkowości oferują nie tylko wiedzę, ale także praktyczne umiejętności, które mogą poprawić Twoją sytuację finansową, otworzyć drzwi do nowych możliwości zawodowych – to dobra inwestycja w siebie i swoją przyszłość.
Kursy dotyczące finansów i rachunkowości – w jakiej formie?
Kursy związane z finansami i rachunkowością mogą być prowadzone w różnych formach, powinieneś zatem znaleźć szkolenie dopasowane do Twoich preferencji i potrzeb. Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego warto poznać je wcześniej i ocenić, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza i maksymalnie efektywna.

Najczęściej spotkasz:
Kursy stacjonarne. To tradycyjna forma prowadzenia kursu z osobistym uczestnictwem w zajęciach. Tego typu kursy odbywają się w salach szkoleniowych, na uczelniach lub w firmach, które organizują takie szkolenia. Uczestnicy mają bezpośredni kontakt z prowadzącym, mogą zadawać pytania, dyskutować z innymi kursantami i uczestniczyć w interaktywnych ćwiczeniach.
Kursy online. Coraz popularniejsza (przede wszystkim ze względu na wygodę) forma zajęć. Kursanci mają dostęp do materiałów szkoleniowych za pośrednictwem platform internetowych lub specjalnych aplikacji. Zalety kursów online: elastyczność, bo możesz uczyć się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia lub nocy oraz oszczędność czasu. Takie kursy często zawierają wideo lekcje, prezentacje multimedialne, quizy oraz wzbogacone są o forum dyskusyjne, gdzie można zadawać pytania prowadzącemu i wymieniać się doświadczeniami z innymi uczestnikami.
Kursy online na żywo. Odbywają się zdalnie, w czasie rzeczywistym. Ich największy plus to bezpośredni kontakt z instruktorem oraz innymi kursantami.
Kursy e-learningowe. Forma nauki wykorzystująca rozwiązania internetowe. Mogą zawierać interaktywne moduły szkoleniowe, teksty, wideo, ćwiczenia, testy oraz zdalną ocenę postępów uczestników. Często są dostępne na wyspecjalizowanych platformach typu Udemy.
Webinaria. Interaktywne prezentacje online, które łączą elementy wykładu i dyskusji. Prowadzący prezentuje temat związany z finansami lub rachunkowością, a uczestnicy zadają pytania na czacie lub w czasie dedykowanym do dyskusji. Webinaria mogą być prowadzone na żywo lub nagrane wcześniej i udostępnione uczestnikom.
Szkolenia wewnętrzne. Firmy dbające o rozwój kompetencji swoich pracowników organizują zajęcia prowadzone przez specjalistów z działu finansowego lub zewnętrznych ekspertów. Szkolenia te są dostosowane do potrzeb firmy i mogą obejmować zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne związane z prowadzeniem rachunkowości i zarządzaniem finansami.
Kursy: finanse – rachunkowość (dla początkujących)

W ramach branży finansowej możliwe są różne specjalizacje i kursy, które pomogą zdobyć Ci cenną wiedzę. Poniżej przygotowałem przykładowe programy ogólnego szkolenia dla początkujących oraz kursu dla bardziej doświadczonych osób.
Na rynku dostępne są dziesiątki, jeśli nie setki, kursów dla członków rad nadzorczych, analityków finansowych, dyrektorów finansowych, inwestorów, księgowych, finansistów i właścicieli firm. Każdy różni się w szczegółach, bo różne są ich cele i zakres przekazywanej wiedzy.
Poniżej znajdziesz programy przykładowych kursów. Zorientujesz się, co możesz znaleźć w dobrych szkoleniach dotyczących finansów i rachunkowości.
Zacznijmy od zajęć dla „zielonych” adeptów finansów czyli osób, które chcą zrozumieć podstawowe koncepcje związane z finansami i rachunkowością.
Po ukończeniu tego kursu zbudujesz solidne podstawy w dziedzinie finansów i rachunkowości, przygotujesz się na efektywne zarządzanie osobistym budżetem, a także zyskasz dobry punkt wyjścia jeżeli zechcesz w przyszłości pracować w rachunkowości lub prowadzić własne przedsiębiorstwo.

Moduł 1: Wprowadzenie do finansów i rachunkowości
Lekcja 1: Co to są finanse i rachunkowość?
Lekcja 2: Kluczowe pojęcia finansowe i rachunkowe
Lekcja 3: Cele i znaczenie zarządzania finansami
Moduł 2: Budżetowanie i planowanie finansów
Lekcja 1: Tworzenie budżetu
Lekcja 2: Planowanie finansowe na krótki i długi okres
Lekcja 3: Rachunek przepływów pieniężnych (cash flow)
Lekcja 4: Zarządzanie długiem i oszczędzanie
Moduł 3: Podstawy rachunkowości
Lekcja 1: Zasada podwójnego zapisu
Lekcja 2: Bilans i rachunek zysków i strat
Lekcja 3: Rejestracja transakcji rachunkowych
Moduł 4: Analiza finansowa
Lekcja 1: Wskaźniki finansowe i ich interpretacja
Lekcja 2: Ocena kondycji finansowej firmy
Lekcja 3: Analiza trendów finansowych
Moduł 5: Podatki i prawo podatkowe
Lekcja 1: Podstawy podatków
Lekcja 2: Deklaracje podatkowe i rozliczenia podatkowe
Lekcja 3: Strategie optymalizacji podatków
Moduł 6: Rachunkowość dla małych firm i przedsiębiorców
Lekcja 1: Rozpoczęcie działalności gospodarczej
Lekcja 2: Prowadzenie księgowości małej firmy
Lekcja 3: Strategie finansowe dla przedsiębiorców
Moduł 7: Inwestowanie i planowanie emerytalne
Lekcja 1: Rodzaje inwestycji
Lekcja 2: Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
Lekcja 3: Planowanie emerytalne i oszczędzanie na przyszłość
Moduł 8: Ewaluacja kursu i certyfikacja
Przegląd materiałów i zagadnień z kursu
Egzamin końcowy
Wystawienie certyfikatów ukończenia kursu
Metody nauczania:
Kurs wykorzystuje różnorodne metody nauczania, m.in. wykłady, studia przypadków, ćwiczenia praktyczne czy dyskusje grupowe (w przypadku zajęć prowadzonych stacjonarnie lub online na żywo). Ponadto, uczestnicy będą mieli dostęp do zasobów online, w tym artykułów, wideo i narzędzi do zarządzania finansami.
Certyfikacja:
Po pomyślnym ukończeniu kursu każdy uczestnik dostanie certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności.
Szkolenia finansowe dla zaawansowanych – plan zajęć
Zaawansowane finanse: optymalizacja, inwestowanie i strategie – tak można nazwać kurs dla bardziej doświadczonych osób, których interesują tajniki kwestii związanych z pieniędzmi.
Kurs, który znajdziesz poniżej jest idealny jeżeli masz już solidne podstawy z zakresu finansów i chcesz wejść na wyższy poziom wiedzy i umiejętności (np. planujesz rozbudowę swojego portfela inwestycyjnego).

Moduł 1: Optymalizacja budżetu i finansów osobistych
Lekcja 1: Zaawansowane techniki budżetowania i planowania finansowego
Lekcja 2: Zarządzanie długiem i kredytami na wyższym poziomie
Lekcja 3: Minimalizacja podatków i strategie oszczędzania
Moduł 2: Zaawansowane instrumenty inwestycyjne
Lekcja 1: Główne rodzaje inwestycji: akcje, obligacje, nieruchomości itp.
Lekcja 2: Inwestycje alternatywne: fundusze hedgingowe, private equity, kryptowaluty
Lekcja 3: Techniki analizy fundamentalnej i technicznej
Moduł 3: Planowanie finansowe na przyszłość
Lekcja 1: Planowanie emerytalne i strategie osiągnięcia niezależności finansowej
Lekcja 2: Sukcesja majątku i dziedziczenie
Lekcja 3: Tworzenie spersonalizowanego planu finansowego
Moduł 4: Strategie biznesowe i przedsiębiorczość
Lekcja 1: Zaawansowane strategie biznesowe: fuzje i przejęcia (mergers i acquisitions, M&A), strategie rozwoju
Lekcja 2: Finansowanie biznesu: IPO, fundusze venture capital, private equity
Lekcja 3: Zarządzanie ryzykiem w biznesie

Moduł 5: Analiza ryzyka i portfelowa (zaawansowana analiza finansowa)
Lekcja 1: Zaawansowane techniki oceny ryzyka inwestycyjnego
Lekcja 2: Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego na wyższym poziomie
Lekcja 3: Ochrona przed inflacją i innymi ryzykami
Moduł 6: Międzynarodowe finanse i handel
Lekcja 1: Wprowadzenie do międzynarodowych finansów i walut
Lekcja 2: Handel międzynarodowy i strategie hedgingowe
Lekcja 3: Inwestowanie w globalne rynki
Moduł 7: Etyka finansowa i zrównoważone inwestowanie
Lekcja 1: Etyczne dylematy w finansach
Lekcja 2: Inwestowanie z uwzględnieniem kwestii społecznych i ekologicznych
Lekcja 3: ESG (Environmental, Social, Governance) w praktyce inwestycyjnej

Moduł 8: Zarządzanie portfelem inwestycyjnym
Lekcja 1: Tworzenie i zarządzanie zdywersyfikowanym portfelem inwestycyjnym
Lekcja 2: Taktyki reagowania na zmieniające się warunki rynkowe
Lekcja 3: Ocena i dostosowywanie strategii inwestycyjnej
Metody nauczania
Kurs opiera się na wykładach (szkolenia prowadzone przez bardzo doświadczonych praktyków), analizach przypadków inwestycyjnych, symulacjach rynkowych, dyskusjach panelowych z ekspertami branżowymi oraz realizacji indywidualnych projektów finansowych. Uczestnicy dostaną dostęp do aktualnych danych rynkowych i narzędzi do analizy.
Certyfikacja
Po pomyślnym ukończeniu kursu na uczestników będą czekały certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedzę i umiejętności.
Jak wybrać idealny kurs z zakresu finansów i rachunkowości
Od wyboru szkolenia zależy w dużej mierze Twój rozwój zawodowy i osobisty. Co zrobić, żebyś nie stracił pieniędzy i czasu, a zyskał wiedzę i umiejętności? Poniżej podpowiadam, jak wybrać dobry kurs.
Oto kwestie, które warto rozważyć przed zamówieniem szkolenia:
1. Określ swoje cele i motywację
Zastanów się, dlaczego chcesz rozpocząć kurs z finansów i rachunkowości. Zależy Ci na rozwoju zawodowym, pragniesz lepiej zarządzać finansami osobistymi, a może marzysz o rozpoczęciu kariery w dziedzinie finansów, jako np. controlling manager, księgowy, analityk finansowy lub w kadrze menedżerskiej? Jasne cele pomogą Ci dobrać odpowiedni kurs.
2. Określ poziom swojej wiedzy
Wybierz kurs dopasowany do Twojego poziomu wiedzy. Nie trać czasu na szkolenie, które jest zbyt zaawansowane lub zbyt podstawowe.
3. Sprawdź, jaką renomą cieszy się organizator kursu
Kursy finansowe powinni prowadzić doświadczeni fachowcy. Upewnij się, że kurs, który wpadł Ci w oko przygotowała renomowana instytucja edukacyjna lub ekspert w dziedzinie finansów i rachunkowości. Szukaj kursów z pozytywnymi recenzjami i rekomendacjami.
4. Przejrzyj program kursu
Dokładnie zapoznaj się z programem kursu. Upewnij się, że obejmuje tematy, na których Ci zależy, pasujące do Twoich celów edukacyjnych.
5. Czas trwania i elastyczność
Zwróć uwagę na czas trwania kursu i formę, w jakiej będzie prowadzony. Czy kurs jest intensywny i krótki, bardziej elastyczny, pozwalający na naukę w Twoim własnym tempie, a może to stacjonarne zajęcia, na które będziesz musiał dojechać w konkretny dzień?
6. Metody nauczania
Sprawdź, jakie metody nauczania są stosowane podczas kursu. Czy są to wykłady, ćwiczenia praktyczne, analiza przypadków, rozmowy z praktykami, interaktywne narzędzia online? Wybierz kurs, który pasuje do Twojego stylu nauki.
7. Koszty
Porównaj ceny kursów i upewnij się, że stać Cię na ich wykupienie. Możesz poszukać podstawowych kursów online, które często oferowane są w bardzo przystępnych cenach (np. na platformach e–learningowych typu Udemy czy Eduj znajdziesz szkolenia już od kilkudziesięciu złotych).
8. Wsparcie instruktora i społeczność
Upewnij się, że podczas kursu będziesz miał/miała wsparcie instruktora oraz/lub dostęp do społeczności uczących się. Wielką zaletą kursów stacjonarnych oraz kursów online na żywo jest możliwość zadawania pytań w czasie rzeczywistym i opcja dzielenia się doświadczeniem z innymi uczestnikami.
9. Recenzje i rekomendacje
Przeczytaj recenzje kursu wystawione przez osoby, które go ukończyły. Dowiesz się, czy spełnił ich oczekiwania. Pamiętaj aby zachować zdrowy krytycyzm, kiedy będziesz czytał/czytała opinie znalezione w sieci.
10. Certyfikat
Potrzebujesz certyfikatu (np. wymaga go Twój pracodawca lub chcesz mieć potwierdzenie odbycia szkolenia)? Sprawdź, czy otrzymasz go po zakończeniu kursu. Rozważ kursy finansowe, których certyfikaty są szanowane i uznawane w branży.
11. Skonsultuj się z ekspertem
Wybór kursu może być niełatwym zadaniem. Jeżeli możesz, to zapytaj o radę eksperta w dziedzinie finansów. Podpowie Ci gdzie szukać kursu odpowiadającego Twoim potrzebom.
Jak dobrze przygotować się do kursu z finansów i rachunkowości
Do każdego kursu, także dotyczącego finansów, warto dobrze się przygotować. To sposób aby wycisnąć ze szkolenia wszystkie dobre rzeczy.
Co zrobić, żeby łatwiej i efektywniej opanować materiał prezentowany na szkoleniach? Oto kluczowe kwestie:
Określ swoje cele i oczekiwania
Wiedz, po co wykupiłeś kurs i co chciałbyś osiągnąć. Zależy Ci na rozwoju zawodowym, chcesz lepiej zarządzać finansami osobistymi, a może pragniesz uzyskać awans? Jasne cele pomogą Ci skoncentrować się na najważniejszych z Twojego punktu widzenia modułach.
Przeczytaj program kursu
Dokładnie przestudiuj program kursu i otrzymane materiały. Zrozumiesz, jakie tematy podejmuje instruktor i jakie umiejętności będziesz mógł rozwinąć.
Aktualizuj informacje
Masz podstawową wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości? Warto odświeżyć ją przed rozpoczęciem kursu. Przegląd podstawowych pojęć pomoże Ci lepiej zrozumieć bardziej zaawansowane zagadnienia.
Stwórz harmonogram nauki
Zdecyduj, ile czasu poświęcisz na naukę każdego dnia lub tygodnia. Ustal realistyczny harmonogram dostosowany do Twojego życia codziennego. Pamiętaj aby unikać nadmiernego optymizmu (prawo Parkinsona mówi, że zadanie zajmuje zazwyczaj więcej czasu niż zaplanowaliśmy).
Zaplanuj gdzie będziesz się uczyć
Wybierz spokojne i pozbawione rozpraszaczy miejsce do nauki. Jeżeli kurs robisz online, to np. użyj aplikacji, które zablokują dostęp do mediów społecznościowych i stron www niepotrzebnych do nauki. Skupisz się na materiale i efektywniej przyswoisz wiedzę.
Kup niezbędne materiały
Sprawdź, czego potrzebujesz do kursu, np. podręczników, oprogramowania czy narzędzi edukacyjnych. Upewnij się, że masz je pod rękę w chwili rozpoczęcia zajęć.
Zaplanuj robienie notatek
W trakcie kursu warto notować informacje przekazane przez instruktora. Naucz się notowania i wybierz system, który Ci odpowiada. Dobrze przygotowane zapiski z kursu znakomicie ułatwią późniejsze powtarzanie materiału.
Znajdź dodatkowe źródła informacji
Kurs siłą rzeczy nie obejmie całości materiału, warto też poznać odmienne spojrzenia na omawiany temat. Poszukaj dodatkowych źródeł informacji – książek, artykułów lub filmów edukacyjnych – które poszerzą Twoją wiedzę. Zapytaj o nie instruktora i innych kursantów.
Aktywnie uczestnicz w lekcjach
Notuj, zadawaj pytania, uczestnicz w dyskusjach prowadzonych przez innych kursantów (jeżeli masz kurs online na żywo lub stacjonarny). To pomoże Ci lepiej zrozumieć materiał i zapamiętać go na dłużej.
Przygotuj się na wydatek
Upewnij się, że masz pieniądze na wykupienie kursu i ewentualnych dodatkowych materiałów. Warto poszukać dotacji (np. z budżetu państwa lub UE) na zrobienie takiego szkolenia.

Bądź cierpliwy i zmotywowany
Nauka finansów i rachunkowości może wymagać czasu i energii, jednak bądź cierpliwy. Zdobywanie nowej wiedzy to proces, a nie wydarzenie. Pamiętaj aby wyznaczać sobie mniejsze cele i świętować z ich osiągnięcia, bo to da Ci chęć do dalszej nauki.
Bądź otwarty na nowe perspektywy
Podczas kursu masz szansę poznać i przyswoić nową wiedzę, pod warunkiem, że będziesz gotowy zmienić/dostosować swoje myślenie.
Przygotuj się do lekcji
Nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę. Regularnie powtarzaj materiał, aby utrwalić wiedzę i budować fundamenty pod kolejne porcje informacji.
Finanse i rachunkowość – szkolenia. FAQ (najczęściej zadawane pytania)
Jak zostać księgowym bez studiów?
Możesz zostać księgowym/księgową bez studiów ekonomicznych. Aby prowadzić usługowo księgi rachunkowe musisz mieć pełną zdolność do czynności prawnych, nie być skazanym/skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za ściśle określony katalog przestępstw oraz posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Księgowością możesz zajmować się po stosownym kursie, choć będziesz miał przewagę na rynku pracy (więcej dobrze płatnych ofert) po ukończeniu studiów kierunkowych (ekonomia, finanse), dobrym rozwiązaniem są też kierunkowe studia podyplomowe.
Czy opłaca się robić kurs księgowości?
Tak, jeżeli chcesz zajmować się rachunkowością, pracować na własną rękę lub szukać zatrudnienia w dużej firmie księgowej. Po dobrym szkoleniu zyskasz dostęp do praktycznej wiedzy lub ugruntujesz już posiadane informacje. Jak wiesz, prawo zmienia się bardzo często, dlatego udział w szkoleniu pomoże Ci uaktualnić posiadane informacje lub ugruntować już zdobytą wiedzę. Uczestnictwo w szkoleniu to również szansa na nawiązanie znajomości z doświadczonymi praktykami.
Jakie kursy warto zrobić żeby mieć dobrą pracę?
Pytanie, na które nie ma jednej, złotej odpowiedzi. Z pewnością warte polecenia są kursy programowania (na rynku pracy cały czas brakuje osób z umiejętnością tworzenia najróżniejszych programów i aplikacji). Warto rozważyć kurs z zakresu finansów i rachunkowości. Każda większa firma ma dział finansowy potrzebujący specjalistów, w cenie jest zaawansowana analiza finansowa, a osoby umiejące prowadzić księgi rachunkowe czy biegle wyliczające podatek dochodowy nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Ceniony jest również sumienny, rzetelny i doświadczony analityk finansowy czy controlling manager.