NGINX to popularny serwer HTTP i proxy, który cieszy się wzięciem wśród administratorów systemów i specjalistów z branży web development. Oferuje dużą wydajność, skalowalność i bezpieczeństwo czyli elementy kluczowe dla sukcesu każdej aplikacji internetowej.
NGINX to obok Apache najchętniej wykorzystywany bezpieczny serwer na świecie. Nie musisz wierzyć na słowo, spójrz na liczby. W kwietniu 2023 roku wydajne serwery NGINX obsługiwały 292,5 miliona witryn, to o 3 mln więcej niż miesiąc wcześniej (dane serwisu Netcraft).
Dlaczego warto zrobić kurs NGINX
Kurs NGINX to doskonała inwestycja. Dzięki NGINX zbudujesz wydajne, skalowalne i bezpieczne aplikacje internetowe, które będą wartościowe dla użytkowników.
To nie wszystko. Rzetelna znajomość NGINX pomoże Ci zrobić karierę w branży IT, możesz pracować jako, np. administrator systemów, inżynier DevOps czy specjalista ds. bezpieczeństwa aplikacji internetowych.
Wiesz, jakie są Twoje cele, a zdobycie wiedzy o NGINX będzie cennym narzędziem do ich realizacji.
Poniżej znajdziesz garść konkretnych argumentów, które przemawiają za zrobieniem kursu NGINX.
1. Wydajne nowoczesne serwery
Dzięki swojej architekturze opartej na asynchronicznych operacjach wejścia-wyjścia, NGINX może obsłużyć tysiące równoczesnych połączeń bez utraty wydajności. To oznacza, że Twoja strona internetowa będzie działać płynnie nawet jeżeli wejdzie na nią jednocześnie tysiące użytkowników.
2. Skalowalność
Planujesz rozwijać swoją witrynę lub aplikację internetową? NGINX jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki elastycznym opcjom konfiguracji i możliwością równoważenia obciążenia, NGINX umożliwia łatwe skalowanie Twojej aplikacji wraz ze wzrostem ruchu.
3. Bezpieczeństwo
NGINX oferuje wiele funkcji zabezpieczających, które pomogą Ci chronić Twoją witrynę przed atakami. Możesz skonfigurować NGINX, aby blokował niechciane adresy IP, filtrował niebezpieczne treści czy używał zaawansowanych reguł zapory sieciowej.
4. Łatwość w użyciu i elastyczność konfiguracji
NGINX jest przyjazny dla użytkowników: prosty w konfiguracji i łatwy w zastosowaniu. To nie wszystko. NGINX jest bardzo elastyczny i można go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb – niezależnie od tego, czy potrzebujesz prostego serwera plików, zaawansowanego serwera proxy czy pełnoprawnego serwera aplikacji.
5. Wsparcie i społeczność
NGINX to otwarte oprogramowanie, które ma wielu zwolenników angażujących się we wspieranie tego projektu. Korzystając z tego serwera będziesz miał/miała dostęp do dokumentacji, materiałów edukacyjnych i aktywnego forum – to wszystko pomoże Ci w nauce i rozwiązywaniu problemów. Możesz też liczyć na wsparcie społeczności użytkowników, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą.
Wydajne serwery od podstaw – kurs NGINX
Przygotowałem dla Ciebie przykładowy harmonogram kursu NGINX dla początkujących – zorientujesz się, czego można spodziewać się na takich zajęciach.
Proponowany kurs ma pomóc uczestnikom poznać od podstaw nowoczesny serwer NGINX.
Na kursie nauczysz się m.in. instalacji i konfiguracji serwera NGINX, generowania certyfikatów SSL, budowania środowiska LEMP, dowiesz się, jak działają te niezwykle wydajne serwery, opanujesz administrację serwera NGINX oraz jak konfigurować wirtualne hosty.
Szkolenie gwarantuje solidne podstawy w obszarze NGINX bez względu na to, czy jesteś początkującym informatykiem, programistą lub administratorem sieci.
Kurs NGINX wydajne serwery od podstaw
Dzień 1: Podstawy NGINX
Godzina 1-2: wprowadzenie do NGINX: historia, zastosowania i zalety
Godzina 2-3: nauka podstaw instalacji serwera NGINX (także w środowisku Linux z wykorzystaniem maszyny wirtualnej) + podstawowa konfiguracja serwera i kluczowe techniki administracji
Godzina 3-4: pierwsze kroki: tworzenie i podstawowa konfiguracja serwera WWW – prosta konfiguracja wirtualnego hosta
Dzień 2: Zaawansowane konfiguracje
Godzina 1-2: zarządzanie konfiguracją i strukturą katalogów (tworzenie własnych plików konfiguracyjnych)
Godzina 2-3: przekierowania i wirtualne serwery
Godzina 3-4: konfiguracja HTTPS i generowanie certyfikatu SSL
Dzień 3: Optymalizacja i bezpieczeństwo
Godzina 1-2: obciążenie serwera i balansowanie obciążenia – jak zadbać o wydajność serwera
Godzina 2-3: cache’owanie i przyspieszanie dostępu
Godzina 3-4: podstawy bezpieczeństwa i filtrowanie danych wejściowych, przekierowanie adresów
Dzień 4: Rozszerzone zagadnienia
Godzina 1-2: wdrażanie NGINX jako proxy
Godzina 2-3: integracja z aplikacjami webowymi i mikrousługami
Godzina 3-4: monitorowanie i debugowanie
Kurs NGINX – do czego mogę wykorzystać zdobytą wiedzę?
Na szkoleniu z NGINX zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które wykorzystasz w różnych obszarach związanych z technologią i administracją systemów. Oto kilka przykładów zastosowania.
Konfiguracja i administracja serwerów WWW
NGINX jest popularnym wyborem jako serwer HTTP, więc po ukończeniu kursu m.in. skonfigurujesz serwery WWW, będziesz wiedział/wiedziała jak nimi administrować, jak obsługiwać ruch HTTP, zarządzać wirtualnymi hostami czy dostosowywać reguły routingu.
Równoważenie obciążenia
NGINX jest doskonałym narzędziem do równoważenia obciążenia – możesz użyć go do rozproszenia ruchu między wieloma serwerami aplikacji. Z wiedzą, jak skonfigurować równoważenie obciążenia w NGINX zbudujesz skalowalne i wydajne aplikacje internetowe.
Proxy i odwrócony proxy
NGINX można skonfigurować jako serwer proxy i dzięki temu kontrolować i filtrować ruch sieciowy. Umiejętność konfiguracji proxy w NGINX pozwoli Ci chronić aplikację przed atakami czy filtrować treści.
Bezpieczeństwo aplikacji internetowych
NGINX oferuje wiele funkcji zabezpieczających, np. blokowanie adresów IP, filtrowanie treści i wiele innych. Po ukończeniu kursu z łatwością skonfigurujesz NGINX aby zabezpieczyć swoje aplikacje przed atakami i innymi zagrożeniami.
Optymalizacja wydajności
NGINX jest znany z doskonałej wydajności, a dodatkowo możesz użyć wielu technik optymalizacji. Dzięki temu Twoje aplikacje będą działały szybciej i efektywniej.
Rozwiązywanie problemów i monitorowanie
Kurs NGINX nauczy Cię również, jak radzić sobie z problemami z konfiguracją i funkcjonowaniem NGINX. Będziesz potrafił/potrafiła monitorować działanie serwera, analizować logi i diagnozować problemy.