React (2024): Najlepsze Kursy i Szkolenia po polsku

Jak nauczyć się React w 2024? Najlepsze kursy online, szkolenia internetowe i stacjonarne po polsku dla początkujących i nie tylko

  1. Kurs React od podstaw z strefakursow.pl – 4.8/5 (59 recenzji)

Dla kogo przeznaczone są kursy React?

React to biblioteka JavaScript chętnie używana do tworzenia interaktywnych interfejsów użytkownika w aplikacjach internetowych. Opiera się na komponentach, które są niezależnymi blokami kodu, odpowiedzialnymi za wyświetlanie danych i reagowanie na zmiany. Jest wydajna i zapewnia szybkie renderowanie interfejsu. 

Wokół React zgromadziła się duża społeczność programistów, dzięki temu mamy dostęp do bogatych zasobów (m.in. kursów online i dokumentacji), które znakomicie ułatwiają naukę.

Logo React

Kto skorzysta robiąc kurs React? To jedna z technologii najbardziej poszukiwanych u programistów JavaScript i to oni z pewnością powinni zdecydować się na takie szkolenia. Zajęcia przeznaczone są dla różnych grup odbiorców, a wśród nich są:

Początkujący programiści: osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem i chcą nauczyć się nowoczesnych technologii front-endowych; studenci informatyki i osoby uczące się na własną rękę.

Doświadczeni programiści front-end: programiści pracujący już z HTML, CSS i JavaScript, którzy chcą zgłębić technologię front-end; specjaliści planujący przejście z innych bibliotek lub frameworków na React.

Programiści back-end: chcący poszerzyć swoje umiejętności o komponenty front-endowe; full-stack developerzy, którzy chcą zintegrować React z ich istniejącym stackiem technologicznym.

Projektanci UX/UI: osoby zajmujące się projektowaniem interfejsów użytkownika, które pragną lepiej zrozumieć, jak ich projekty są implementowane i jak z nimi współpracować.

React

Kierownicy projektów i menedżerowie techniczni: osoby zarządzające zespołami programistycznymi pracującymi z React pragnący zrozumieć technologie, na których opierają się realizowane projekty.

Osoby myślące o zmianie zawodu: specjaliści chcący uzyskać przewagę na rynku pracy w obszarze front-end developmentu.

Jak widzisz, jeżeli chcesz pracować w branży IT, opanowanie technologii React będzie dla Ciebie bardzo przydatne. Możesz się uczyć we własnym zakresie, jednak rekomenduję wybór dobrego kursu abyś w krótkim czasie zdobył kluczowe umiejętności.

Czego się nauczę na kursie React?

Na kursie React zdobędziesz szereg umiejętności fundamentalnych dla pracy na stanowisku frontend developer. Oto kilka kluczowych obszarów, których się nauczysz:

1. Podstawowe zagadnienia w React:

2. Routing w React:

3. Zarządzanie stanem:

4. Obsługa formularzy:

5. Komunikacja z API:

6. Testowanie w React:

7. Optymalizacja wydajności:

8. Narzędzia deweloperskie:

9. Styled Components:

10. React Hooks:

11. React Router:

12. Wzory do naśladowania, zasady i najlepsze standardy:

Dobry kurs powinien zapewnić Ci praktyczne doświadczenie w każdym z tych obszarów oraz umożliwić skuteczne korzystanie z React przy budowie nowoczesnych interfejsów użytkownika.

Harmonogramy przykładowych kursów React

Programiści

Chcesz rozpocząć naukę React, ale nie wiesz czego spodziewać się na zajęciach? Bez obaw, przygotowałem dla Ciebie poglądowe plany szkoleń. Konkretny kurs będzie się różnił w szczegółach, jednak zyskasz wiedzę, jak wyglądają typowe lekcje z Reacta.

Program kursu React dla osób początkujących

Założeniem kursu jest utrzymanie równowagi między teorią a praktyką, a uczestnicy otrzymają zadania do samodzielnego rozwiązania aby uczyć się na praktycznych przykładach wziętych z życia. Ważnym dodatkiem dla uczestników szkolenia jest forum online, na którym mogą wymieniać się doświadczeniami. Po ukończeniu tego szkolenia będziesz gotowy/gotowa aby zrozumieć rzeczy zaawansowane związane z React.

Moduł 1: Wprowadzenie do React

Część 1:

Część 2:

Moduł 2: Zaawansowane koncepcje React

ReactDOM

Część 1:

Część 2:

Moduł 3: Narzędzia i optymalizacja

Część 1:

Część 2:

Moduł 4: Projekt końcowy

Część 1:

Część 2:

Stanowisko programisty

Program kursu React dla bardziej doświadczonych użytkowników

Teraz przejdźmy do harmonogramu kursu React dla doświadczonych użytkowników. Kurs składa się z modułów zoptymalizowanych tak, aby uczestnicy zrozumieli zaawansowane koncepcje i praktyki programowania w React.

Moduł 1: React zaawansowany – wprowadzenie do kursu

Część 1:

Część 2:

Część 3:

Koder

Moduł 2: Zaawansowane techniki renderowania

Część 1:

Część 2:

Część 3:

Moduł 3: Zarządzanie stanem w aplikacjach React

Część 1:

Część 2:

Część 3:

Moduł 4: Testowanie i wdrażanie

Część 1:

Część 2:

Część 3:

Praca przy komputerze

Projekt końcowy  i podsumowanie zajęć

Jak dobrze wybrać kurs Reacta?

Wybierając kurs React zwróć uwagę na kluczowe czynniki, które pomogą Ci maksymalnie skorzystać z zajęć i zminimalizować ryzyko straty czasu oraz pieniędzy. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w zdobywaniu wiedzy o omawianej technologii.

Zanim zaczniesz szukać kursu, zastanów się, co chcesz osiągnąć czyli jaki jest twój cel nauki React. Czy chcesz nauczyć się podstaw, a może interesują Cię zaawansowane tematy?

Sprawdź, czy kurs odpowiada twojemu poziomowi doświadczenia. Niektóre kursy są przeznaczone dla “zielonych” adeptów Reacta (na początek wystarczy np. podstawowa znajomość JavaScript), a inne pozwalają zgłębić konkretne tematy.

Przeczytaj recenzje osób, które już ukończyły kurs. Znajdziesz je na platformach e-learningowych, forach internetowych czy w mediach społecznościowych.

Programowanie

Sprawdź instruktora i jego umiejętność przekazywania wiedzy. Dokładnie przejrzyj dokonania prowadzącego zajęcia, oceń jego doświadczenie w pracy z React i w branży IT. Kurs prowadzony przez doświadczonego praktyka jest zazwyczaj bardziej wartościowy niż zajęcia z teoretykiem.

W jakim stylu prowadzone są zajęcia? Czy instruktor potrafi przekazywać informacje w zrozumiały i przystępny sposób?

Przejrzyj spis treści kursu i sprawdź, czy zajęcia obejmują najważniejsze zagadnienia, na których Ci zależy (np. React Redux, struktura aplikacji czy przepływ danych). 

Upewnij się, że kurs zawiera praktyczne ćwiczenia i projekty, które pomogą Ci szybko zastosować zdobytą wiedzę.

React to technologia, która ewoluuje. Upewnij się, że kurs obejmuje najnowsze wersje React i związane z nimi narzędzia. Sprawdź datę ostatniej aktualizacji kursu. Aktualne szkolenia są bardziej wartościowe.

Praca przy komputerze

Na jakiej platformie edukacyjnej umieszczony jest kurs? Wybierz renomowane serwisy, na których znajdziesz solidne szkolenia z React. Sprawdź, czy platforma oferuje wsparcie techniczne, dostęp do społeczności i dodatkowe materiały edukacyjne.

Zależy Ci na certyfikacie, który formalnie potwierdzi posiadaną wiedzę i umiejętności? Taki dokument przydaje się w rozmowach z potencjalnymi pracodawcami czy klientami. Upewnij się, że otrzymasz go po ukończeniu lekcji. Zdecyduj się na szkolenia z certyfikatem szanowanym w branży IT. 

Sprawdź, czy po ukończeniu kursu dostaniesz dostęp do materiałów szkoleniowych, abyś mógł/mogła co pewien czas odświeżyć swoją wiedzę.

Zorientuj się, czy kurs oferuje dostęp do społeczności, np. na forum, gdzie uzyskasz dodatkową pomoc i wsparcie.

Na koniec zostawiłem kwestię ceny. Warto porównać koszt kursów do ich jakości. Nie zawsze za świetny kurs trzeba zapłacić krocie, a z drugiej strony rażąco tanie szkolenie może oznaczać marną jakość.

Open space

Jakie są formaty kursów – ich plusy i minusy

Marzysz o opanowaniu React i chcesz wybrać świetny kurs? Jednym z ważnych elementów jest dobór odpowiedniego formatu kursów. Rodzaj kursu zależy od Twoich preferencji, m.in. czasu, którym dysponujesz i ulubionego stylu nauki. Przygotowałem listę najbardziej popularnych formatów wraz z ich zaletami i wadami.

Kursy online:

Kursy stacjonarne w szkołach/na uczelniach:

Kursy interaktywne:

Warsztaty i szkolenia w czasie rzeczywistym:

Co wziąć pod uwagę decydując się na dany format? Przede wszystkim rozważ, która forma zajęć pasuje do Twoich preferencji i stylu nauki. Jeżeli lubisz uczyć się samodzielnie, to postaw na kurs online. Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu z instruktorem i szybkiego feedbacku? Warsztaty lub zajęcia stacjonarne mogą być idealnym wyborem.

Wskazywanie - komputer

Jak dobrze przygotować się do kursu React?

Nawet fajny kurs – dobrze skonstruowany i prowadzony przez doświadczonego instruktora – może nie wystarczyć jeżeli nie przygotujesz się do zajęć. Na szczęście są sposoby aby znacząco przyspieszyć proces nauki, zwiększyć efektywność zdobywania nowych umiejętności i lepiej zrozumieć tematy poruszane podczas kursu. Podstawy Javascriptu to nie wszystko. Oto, co warto zrobić przed rozpoczęciem kursu:

  1. Zdobądź podstawy HTML, CSS i JavaScript:

    • Znajomość fundamentów HTML i CSS jest bardzo ważna, bo React często współpracuje z tymi językami przy tworzeniu interfejsów użytkownika.

    • JavaScript jest kluczowy dla React, więc zadbaj o solidne podstawy programowania w tym języku.

  2. Zrozum DOM (Document Object Model):

    • React efektywnie manipuluje DOM – warto abyś zrozumiał/zrozumiała, jak działa DOM i jakie operacje można wykonać na tych platformach.

  3. Poznaj zasady budowania interfejsów użytkownika:

    • Zapoznaj się z podstawowymi koncepcjami związanymi z budową interfejsów użytkownika, takimi jak komponenty, stan, właściwości (props) itp.

  4. Zrozum Node.js i npm:

    • React często korzysta do zarządzania zależnościami z narzędzi takich jak npm. Zazwyczaj jest używany z Node.js, więc warto poznać obie technologie.

  5. Poznaj ES6 (ECMAScript 2015) i JSX:

    • React korzysta z nowoczesnych funkcji JavaScript, które zostały wprowadzone w ES6. Znajomość składni JSX (rozszerzenie składni JavaScript używane przez React) przyda się podczas nauki.

  6. Korzystaj z Git i GitHub:

    • Git jest powszechnie używany w społeczności programistycznej, a projekty React często są hostowane na platformie GitHub. Znajomość najważniejszych zasad korzystania z systemu kontroli wersji będzie pomocna w trakcie kursu.

  7. Poznaj podstawy programowania funkcyjnego:

    • React korzysta z wielu koncepcji programowania funkcyjnego. Zrozumienie takich pojęć jak funkcje czyste, unikalność danych (immutability), funkcje wyższego rzędu ułatwi Ci zrozumienie React.

  8. Opanuj podstawy RESTful API:

    • Planujesz łączyć swoje aplikacje React z backendem? Zrozumienie podstawowych koncepcji związanych z komunikacją z RESTful API będzie dla Ciebie ważne.

  9. Poznaj środowisko programistyczne:

    • Zainstaluj na komputerze odpowiednie narzędzia, np. Node.js, npm, edytor kodu (np. Visual Studio Code), dzięki temu będziesz gotowy/gotowa do pracy.

  10. Korzystaj z dodatkowych materiałów:

    • Przed rozpoczęciem kursu przejrzyj gratisowe materiały, które znajdziesz w sieci (np. tutoriale) – jeszcze przed rozpoczęciem zajęć zdobędziesz solidne fundamenty bardzo przydatne podczas nauki.

Na koniec pamiętaj, że nauka nowej technologii (i każdej nowej umiejętności) wymaga od Ciebie zaangażowania i samodzielności. Bądź gotów do systematycznej pracy, popełniania błędów i eksperymentowania z kodem. Czasem trzeba zacisnąć zęby i przyzwyczaić się do popełniania błędów – to one świadczą o tym, że uczysz się i najpewniej robisz postępy. Kluczowym elementem nauki programowania jest praktyka, więc nie wahaj się tworzyć własne projekty już na wczesnym etapie nauki React.

Wspólna praca

Kurs React – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ile czasu zajmuje nauka Reacta?

Czas potrzebny na naukę Reacta zależy od Twojego poziomu wiedzy o programowaniu JavaScript. Masz już doświadczenie z zakresu programowania w JavaScript? Opanowanie Reacta zajmie Ci mniej czasu niż początkującemu. Naukę ułatwi też znajomość innych technologii związanych z front-endem (np. CSS). Jak zwykle ważna jest determinacja oraz gotowość do poświęcenia czasu i pieniędzy na uczenie się. Podstawy Reacta opanujesz w 1-2 tygodnie, nauka zaawansowanych koncepcji trwa zazwyczaj 3-6 miesięcy, a na profesjonalne posługiwanie się Reactem potrzeba 1-2 lat praktyki. Oczywiście, to tylko ogólne ramy czasowe, a wszystko zależy od indywidualnych czynników.

Czy React jest trudny?

Krótka odpowiedź: to zależy. Długa odpowiedź: React jest biblioteką JavaScript, która służy do budowania interfejsów użytkownika. Jest ona stosunkowo łatwa do nauczenia się, jeśli masz już doświadczenie z zakresu programowania w JavaScript. Przydatna jest też znajomość innych technologii związanych z front-endem (np. HTML, CSS i CSS3). Podstawy Reacta można opanować nawet w ciągu kilku, kilkunastu dni. Jednak, aby w pełni wykorzystać możliwości tej biblioteki, należy biegle posługiwać się zaawansowanymi koncepcjami, np. zarządzaniem stanem, routingiem i tworzeniem złożonych komponentów. To wymaga czasu i wysiłku.

Czy React to to samo co React JS?

Tak, React i React JS to to samo. React to biblioteka JavaScript (czyli bardzo popularnego języka do tworzenia aplikacji internetowych) służąca do budowania interfejsów użytkownika. Wcześniej nazywana była React.js, ale w 2015 roku twórcy biblioteki zdecydowali się usunąć kropkę z nazwy. Obecnie nazwa React jest bardziej popularna i używa jej większość programistów. Dlatego, jeśli ktoś mówi o React, zazwyczaj ma na myśli React JS.

Kategorie:

Pokrewne tematy:

Pokrewne technologie: