Tworzenie komiksu (2024): Najlepsze Kursy i Szkolenia po polsku

Jak nauczyć się tworzenia komiksu w 2024? Najlepsze kursy online, szkolenia internetowe i stacjonarne po polsku dla początkujących i nie tylko

  1. Kurs Tworzenie komiksu – od pomysłu do publikacji z strefakursow.pl – 5/5 (16 recenzji)

Kto powinien rozważyć zrobienie kursu z tworzenia komiksu

Kurs komiksu jest skierowany do szerokiego grona osób, które zawodowo zajmują się sztuką lub chcą nauczyć się eksperymentować z nowym medium, rozwijać swoje umiejętności artystyczne i narracyjne.

Komiksy

Oto, kto powinien rozważyć udział w zajęciach:

Pasjonaci komiksów

Ilustratorzy i artyści

Komiks

Pisarze i scenarzyści

Studenci sztuk pięknych i grafiki komputerowej

Nauczyciele i edukatorzy

Rysowanie

Entuzjaści sztuki narracyjnej

Osoby zainteresowane self-publishingiem

Tworzenie komiksu – kurs online dla osób początkujących

Zastanawiasz się, co może zawierać kurs z tworzenia komiksów? Postanowiłem Ci pomóc. Poniżej znajdziesz przykładowy harmonogram, który obejmuje kurs komiksu dla początkujących.

Komiks

To kurs online skupiony na praktyce, na którym prowadzący regularnie przesyła informacje zwrotne aby uczestnicy mogli szybko rozwijać swoje umiejętności. Kurs składa się z sesji (zajęć) prowadzonych w formie warsztatów – będziesz mógł/mogła wymieniać się doświadczeniami i uwagami z innymi uczestnikami.

Na kursie nauczysz się wszelkich elementów niezbędnych do tworzenia historii obrazkowych od podstaw – komiks nie będzie miał dla Ciebie tajemnic! Zdobędziesz wiedzę niezbędną do narysowania swojej pierwszej historii, od tworzenia fabuły, postaci i scen, przez sztukę kadrowania po kolorowanie rysunków.

Moduł 1: Wprowadzenie do świata komiksów

Moduł 2: Podstawy kreacji postaci i fabuły – jak stworzyć wciągającą historię

Moduł 3: Sztuka rysunku w komiksie

Szkicownik

Tydzień 4: Rysowanie plansz i kompozycja obrazu

Rysunek

Moduł 5: Kolorowanie i oświetlenie w komiksie

Komiks

Moduł 6: Produkcja i publikacja

Rysowanie na tablecie

Czego nauczysz się na kursie komiksu?

Komiks HULK

Wiesz już, jak może wyglądać przykładowe szkolenie dla przyszłych twórców komiksów. Jednak czego konkretnie się nauczysz na takich zajęciach?

Przede wszystkim zdobędziesz niezbędne umiejętności, które pomogą Ci przełożyć swój pomysł na wizualną opowieść.

Nauczysz się rysowania, projektowania postaci, tworzenia spójnej narracji w komiksowej formie. Opanujesz też zaawansowane techniki rysunku i kolorowania.

Pierwsze zajęcia poświęcone są zazwyczaj wprowadzeniu do fascynującego świata komiksów. Poznasz historię komiksu, dowiesz się, jak rozwijała się ta forma sztuki. Pamiętaj, że każdy nowy twórca stoi na barkach swoich poprzedników, korzysta z ich doświadczeń i nie musi wyważać otwartych drzwi.

Następny krok, to budowa solidnych podstaw, zaczynając od kreacji postaci i ich wprowadzenia do opowieści. Odkryjesz, jak stworzyć bohaterów, którzy dobrze wyglądają, skutecznie przekazują emocje i mają unikalne cechy. Instruktor pokaże Ci, jak włączyć te postaci do opowieści aby przykuć uwagę czytelnika.

Rysowanie

Kolejne zajęcia poświęcone są umiejętnościom rysowania w kontekście komiksowej narracji. Nauczysz się, jak skonstruować układ plansz, aby efektywnie przekazać aktywność bohaterów i nastrój opowieści. Zdobędziesz umiejętność komponowania obrazów, a dzięki temu stworzysz dynamiczne i atrakcyjne komiksy.

Kolejnym ważnym tematem poruszanym na kursie jest kolorowanie. Opanujesz techniki kolorowania tradycyjne, jak i cyfrowe aby tchnąć w swoje dzieło życie i nadać mu głębię. Zrozumiesz też, jak w prosty sposób może wpłynąć oświetleniem na narrację i dodać dziełu emocjonalnej głębi.

Ostatni element poruszany podczas szkolenia to praktyczne aspekty produkcji i publikacji komiksu. Jak przygotować swoje prace do druku lub publikacji online? Tego dowiesz się na zajęciach. Poznasz też metody budowania społeczności online wokół swojej twórczości.

Na koniec konkursu będziesz miał/miała kompletny zestaw umiejętności, obejmujący rysunek, przygotowanie ilustracji, kompozycję, narrację, kolorowanie i umiejętności wydawnicze. Będziesz gotowy nie tylko do tworzenia własnych komiksów, ale także do dzielenia się nimi ze światem, bez względu na to, czy jesteś początkującym artystą czy doświadczonym twórcą obrazkowych historii porywających czytelników.

Jak przygotować się do kursu z tworzenia komiksu?

Komiks

Wbrew pozorom nie musisz mieć zaawansowanych umiejętności, aby przystąpić do kursu tworzenia komiksu.

Znajdziesz kursy dla uczestników o różnym poziomie doświadczenia, włączając w to również „zielonych” twórców.

Oto garść podpowiedzi, które mogą być przydatne dla osób zastanawiających się, czy są przygotowane do rozpoczęcia kursu komiksu:

Rysunek – nie musisz być zaawansowanym rysownikiem. Kursy zazwyczaj obejmują podstawy rysunku, uczą technik koniecznych do stworzenia komiksu. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, kurs pomoże Ci stopniowo rozwijać umiejętności.

Sztuka narracyjna – nie musisz być profesjonalnym pisarzem. Na zajęciach opanujesz podstawy struktur narracyjnych i zrozumiesz, jak opowiadać historie przy pomocy ilustracji i rysunków.

Doświadczenie z technologią – Nie pracowałeś/pracowałaś wcześniej z programami do rysowania cyfrowego? Na zajęciach nauczysz się podstaw obsługi narzędzi niezbędnych do tworzenia komiksów.

Wiek – kursy są dostępne dla osób starszych i młodszych. Niektóre zajęcia są dedykowane studentom i uczniom, jednak w wielu mogą też uczestniczyć dojrzałe osoby.

Pasja i chęć nauki – najważniejsze to chęć nauki i miłość do komiksów. Nawet jeśli nie czujesz się pewny swoich umiejętności, entuzjazm i zaangażowanie pomogą Ci przyswajać wiedzę.

I na koniec: z pewnością każdy adept sztuki i rzemiosła tworzenia historii rysunkowych powinien mieć otwarty umysł i gotowość do nauki. Nawet jeśli jesteś początkującym, kurs zapewni Ci fundamenty potrzebne do rozwijania umiejętności niezbędnych każdemu twórcy komiksów.

Jak dobrze wybrać kurs komiksu?

Komiks

Nie chcesz stracić czasu i pieniędzy na kiepski kurs z tworzenia historii obrazkowych? Oto wskazówki, które pomogą Ci przy wyborze zajęć:

Recenzje i opinie innych uczestników kursu. To dobry sposób, aby dowiedzieć się, czy kurs dostarcza wartościowych informacji i czy inni studenci byli z niego zadowoleni.

Doświadczenie prowadzącego. Instruktor z praktyką w branży komiksowej dostarczy Ci głębszej wiedzy niż prowadzący, który dysponuje tylko teoretyczną wiedzą.

Struktura kursu. Zajęcia powinny obejmować zarówno podstawy, jak i zaawansowane tematy, aby dostosować się do różnych poziomów umiejętności uczestników.

Dodatkowe materiały. Upewnij się, że kurs oferuje treści do przeczytania/obejrzenia, ćwiczenia praktyczne czy dostęp do społeczności online.

Przykłady prac uczestników. Sprawdź dzieła, które powstały po poprzednich edycjach kursu. Zorientujesz się, jakie umiejętności można zdobyć, uczestnicząc w danym szkoleniu.

Feedback. Upewnij się, że otrzymasz szczerą i przydatną informację zwrotną na temat swoich postępów.

Stosunek ceny do jakości. Zastanów się nad tym, czy cena kursu jest uzasadniona. Nie zawsze droższy kurs oznacza lepszą jakość.

Sprawdź, czy kurs jest dostosowany do Twojego poziomu doświadczenia. W ten sposób unikniesz frustracji i straty czasu.

Próbna lekcja. Dobre kursy często oferują darmową testową lekcję. Dzięki niej szybko ocenisz styl i poziom nauczania.

Kurs tworzenia komiksu – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak zrobić swój własny komiks?

Zacznij od znalezienia pomysłu na swój komiks. To może być cokolwiek, co Cię interesuje lub co uważasz za zabawne lub inspirujące (np. historia o superbohaterach, satyra na rzeczywistość, zbiór zabawnych żartów). Wymyśl fabułę z początkiem, środkiem i końcem oraz konfliktem angażującym postaci. Postacie (ludzie, zwierzęta lub inne istoty) powinny mieć swoje własne cele, pragnienia i wady. Skonstruuj świat w którym rozgrywa się twoja historia. Zaplanuj panele czyli pojedyncze kadry tworzące komiks. Zacznij tworzyć, zaczynając np. od prostych rysunków. Dodaj dialogi i efekty wizualne. Ukończony komiks opublikuj online (tak jest najłatwiej) lub w formie drukowanej. Pamiętaj, że im więcej rysujesz tym będziesz lepszy/lepsza.

Jak zacząć robić komiks?

Tworzenie komiksów to proces, który należy zacząć od znalezienia pomysłu na opowieść. Kolejny krok to wymyślenie fabuły czyli opisanie, tego, co dzieje się w Twoim komiksie. Stwórz postaci, wymyśl miejsce, w którym rozgrywa się historia oraz zaplanuj panele. Zacznij rysować (możesz zacząć od prostych rysunków i stopniowo doskonalić swoje umiejętności), dodaj dialogi, efekty dźwiękowe i ruch. Pamiętaj, że bardzo ważne jest przygotowanie komiksu: research oraz wybór stylu rysowania i kolorowania, który nadaje dziełu spójny wygląd. Od czego zacząć przygodę z tworzeniem komiksu? Bardzo dobrym pomysłem jest przeczytanie kilku książek na temat tworzenia komiksów oraz zrobienie

W jakim programie zrobić komiks?

Do tworzenia komiksów możesz użyć różnych programów, zarówno profesjonalnych, jak i darmowych. Do profesjonalnych należą m.in. Adobe InDesign, Clip Studio Paint, Manga Studio oraz Procreate. Dzięki nim będziesz szkicować, rysować, kolorować, dodawać teksty i efekty wizualne oraz publikować swoje dzieła. Jeżeli interesuje Cię darmowy program graficzny do tworzenia komiksów, to zwróć uwagę na Krita, Storyboard That, ToonyTool oraz Pixton. To dobry wybór dla początkujących, bo te aplikacje są łatwe w użyciu i oferują podstawowe funkcje niezbędne do stworzenia komiksu.

Kategorie:

Pokrewne tematy:

Pokrewne technologie: