UX (2024): Najlepsze Kursy i Szkolenia po polsku

Jak nauczyć się UX (User Experience) w 2024? Najlepsze kursy online, szkolenia internetowe i stacjonarne po polsku dla początkujących i nie tylko

 1. Kurs UX & UI – sztuka użytecznego projektowania z strefakursow.pl – 4.8/5 (335 recenzji)
 2. Kurs UX Design – wprowadzenie do projektowania doświadczeń użytkowników z strefakursow.pl – 4.9/5 (58 recenzji)
 3. Kurs UX w biznesie – efektywna praca projektanta z strefakursow.pl – 4.9/5 (45 recenzji)
 4. Kurs Projektowanie UX w praktyce – model podwójnego diamentu z strefakursow.pl – 4.8/5 (30 recenzji)
 5. Kurs Sketch – projektowanie UX/UI w praktyce z strefakursow.pl – 4.9/5 (18 recenzji)

Co to jest UX?

UX, czyli User Experience, to mówiąc najprościej, wrażenia i emocje, jakie mają użytkownicy podczas korzystania ze strony internetowej, aplikacji lub innych cyfrowych produktów.

O UX można myśleć, jak o wizycie w restauracji.

Kiedy siedzisz przy stoliku w naprawdę dobrej restauracji, to nie tylko smak potrawy ma znaczenie. Taka wizyta to kompleksowe doświadczenie, które tworzą różne elementy, począwszy od kelnerów, przez atmosferę panującą w lokalu, po jakość zamówionych dań.

To samo dotyczy stron internetowych czy aplikacji. UX to pełne doświadczenie: łatwość nawigacji, szybkość działania witryny, jej estetyka i czytelność.

UI/UX

Jak się domyślasz, UX jest szalenie ważne w branży IT. To od User Experience może zależeć czy odwiedzający zmieni się w klienta kupującego towar lub usługę oferowaną na stronie www.

Dobre UX sprawia, że użytkownicy chętniej korzystają z produktu, zostają dłużej na stronie, a w przyszłości do niej wrócą. Z drugiej strony, witryna, która długo się ładuje, wygląda brzydko i ma skomplikowaną obsługę koszyka zakupów będzie frustrowała użytkowników. Ostatecznie zniechęci ich do zakupów i ponownego odwiedzenia strony czy aplikacji.

UI – czym różni się od UX?

User

Z User Experience związany jest temat UI (User Interface) – często jednym tchem mówi się o działaniach UX UI. Czym jest zatem UI? To działania, które skupiają się na konkretnych elementach wizualnych i interaktywnych, które tworzą interfejs użytkownika, czyli to co widzi i z czym bezpośrednio ma kontakt każda osoba wchodząca na internetową witrynę.

UI koncentruje się na wyglądzie, układzie i interakcjach w interfejsie strony lub aplikacji. UI Designer interesuje się, jak zaprojektować dobre user interface czyli atrakcyjny, intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejsu, który umożliwia użytkownikom wygodne korzystanie ze strony lub aplikacji.

Projektowanie

UI i UX są dwoma pojęciami związanymi z projektowaniem interakcji użytkownika, ale mają różne znaczenia i skupiają się na różnych aspektach doświadczenia użytkownika. Sumą obu podejść jest świetnie wyglądająca i bardzo dobrze działająca strona/aplikacja. Z tego względu często kurs UX zawiera moduły z wiedzą, z której korzysta UI Designer.

UX dla początkujących: dlaczego warto?

Kurs UX to korzystna inwestycja dla pojedynczej osoby, która chce zrobić karierę w branży IT, jak i dla firm działających w obszarze nowych technologii i internetu. 

Design

Warto zainwestować czas, energię i pieniądze w kurs UX, ponieważ to szansa na rozwój kariery i sukces projektu (Twojego lub firmy, dla której pracujesz). Inwestycja w zrozumienie i zadowolenie użytkowników zawsze przekłada się na sukces biznesowy.

Powodów, dla których warto zrobić kurs UX jest wiele, ja wybrałem te najważniejsze:

Zrozumienie użytkowników

Teoretycznie każdy z nas wie, jak myślą i działają internauci, bo przecież każdy korzysta z internetu. Jednak to złudzenie. Kurs UX pomoże Ci wejść w skórę użytkowników Twojej strony www, aplikacji lub innego produktu cyfrowego. Dzięki temu dostosujesz swoją ofertę do ich potrzeb. 

Projektowanie

Zwiększenie konwersji 

Poprawa UX podwyższy wskaźniki konwersji. Optymalizacja interfejsu i jakości doświadczeń podczas korzystania z witryny prowadzi do jej większej skuteczności czyli zmiany odwiedzających w klientów (stałych!). 

Lepsze wyniki w Google

Im lepsze UX tym większy ruch na Twojej stronie, a użytkownicy nie będą jej opuszczali po kilku czy kilkunastu sekundach. Tym samym poprawi się pozycja strony w wyszukiwarkach (przede wszystkim Google).

User Flow

Redukcja kosztów wsparcia technicznego 

Dobre UX oznacza mniej problemów i pytań użytkowników. To ważne, bo z jednej strony będą oni bardziej zadowoleni, a z drugiej nie poczują potrzeby dzwonienia do biura obsługi klienta z prośbami o pomoc. Dla firmy to wymierne korzyści i oszczędności.

Wzrost lojalności użytkowników

Zadowoleni użytkownicy są bardziej lojalni. Lepsze doświadczenia sprawiają, że ludzie chętniej wracają do Twojego produktu lub serwisu, a także szybciej polecą go rodzinie, znajomym czy w mediach społecznościowych.

Praca

Zwiększenie konkurencyjności

Konkurencja w internecie jest mordercza i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Jak zostać królem w swojej niszy i pokonać inne firmy rywalizujące o klientów? Jedną z lepszych odpowiedzi jest świetne UX, które da Ci przewagę konkurencyjną. Jeśli Twoje rozwiązania są łatwiejsze i przyjemniejsze w użyciu niż biznesowych rywali, to masz większą szansę na sukces. Pieniądze klientów trafią do Ciebie!

Rozwój zawodowy

Kurs UX to także doskonała okazja do rozwoju zawodowego i poprawy swojej wartości dla pracodawców. Eksperci z wiedzą z zakresu UX są poszukiwani na rynku pracy. Zrobienie szkolenia UX UI otworzy Ci drzwi do różnych ofert. Możesz np. założyć własną firmę lub pracować w software house’ach (przedsiębiorstwach tworzących oprogramowanie), agencjach marketingowych czy zespołach oferujących usługi konsulting IT (optymalizacja procesów IT w firmach). 

Projektowanie

Świadomość błędów

Po kursie UX rozpoznasz i rozwiążesz problemy związane z użytkowaniem Twojego serwisu, strony czy produktu (lub firmy dla której pracujesz). Wiedząc jak wygląda proces projektowy i uzbrojony w wiedzę unikniesz powtarzania błędów i będziesz mógł doskonalić swoje rozwiązania.

Dostosowanie do trendów

Wszystko się zmienia, a świat nowych technologii i internetu jest tego najlepszym przykładem. Kurs UX i UI design da Ci wiedzę o najnowszych trendach w branży IT i dostęp do najlepszych praktyk w projektowaniu interfejsów i dbaniu o doświadczenia użytkownika.

Karteczki

Praca w IT – ile zarabia UX designer

Zarobki UX Designera zależą od jego doświadczenia, firmy dla jakiej pracuje (i jej lokalizacji) oraz formy zatrudnienia. Specjalista może zarobić 8 110 zł brutto (średnie zarobki to 6 940 zł brutto miesięcznie czyli 4 990 zł netto miesięcznie). 

Według serwisu Wynagrodzenia.pl, mediana zarobków początkujących UI/UX designerów wynosi 5 960 zł brutto. 

NoFluffJobs podaje, że specjalista UX UI na poziomie Mid może liczyć na 13 000–17 000 zł miesięcznie (+VAT, kontrakt B2B), a na umowie o pracę 8 300–12 600 zł brutto. Zarobki najbardziej doświadczonych designerów sięgają 23 600 zł (B2B) lub 18 800 zł na UoP.

Co to są kursy UX? Jak je wybrać?

Szkolenie

Kurs User Experience to program szkoleniowy, na którym nauczysz się zasad projektowania interakcji użytkownika, aby zapewnić mu optymalne doświadczenie podczas korzystania z produktów, aplikacji lub stron internetowych.

Główne cele kursu UX to ustawienie wrażliwości eksperta na potrzeby i zachowania użytkowników, projektowanie interakcji, testowanie i optymalizację, współpracę w zespole (szczególnie ważne dla osób, które widzą swoją przyszłość w firmach IT) oraz etykę i zrównoważone projektowanie (uwzględniające aspekty społeczne, ekologiczne i ekonomiczne). 

Projekty aplikacji

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z IT i interesujesz się kursami UX, przed zapisaniem się na szkolenie weź pod uwagę kilka czynników. Dzięki temu Twój wybór będzie lepszy i bardziej świadomy.

Jak wybrać dobry kurs i zostać UX UI designerem? Oto wskazówki, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie szkolenie dla początkujących:

 1. Określ swoje cele i oczekiwania – zastanów się, dlaczego chcesz zdobyć wiedzę z zakresu UX i co chcesz osiągnąć. Rozpocząć karierę w projektowaniu interakcji użytkownika, rozwijać umiejętności w istniejącej pracy, czy po prostu zrozumieć UX, a może najbardziej interesuje Cię stanowisko UI Designer? 

 2. Sprawdź reputację i opinie – przed zapisem zbadaj renomę szkoły, organizacji lub platformy szkoleniowej oferującej kurs. Przeczytaj opinie innych studentów, sprawdzić rankingi kursów UX lub skonsultuj się z osobami, które już ukończyły dane szkolenie.

 3. Zawartość kursu – przejrzyj dokładnie program kursu, aby zobaczyć, jakie tematy będą omawiane i jakie umiejętności będą rozwijane. Upewnij się, że kurs obejmuje podstawowe zagadnienia związane z UX, np. badania użytkowników, projektowanie interakcji, testowanie prototypów, analizę danych. Sprawdź również, czy kurs zawiera zadania, projekty lub studia przypadków, dzięki nim przetestujesz zdobytą wiedzę w praktyce. 

 4. Doświadczenie instruktora – dowiedz się jakie ma doświadczenie i wiedzę instruktor prowadzący zajęcia. Ile czasu poświęcił na projektowanie UX, dla jakich firm pracował, czy dostał pozytywne opinie od wcześniejszych studentów.

 5. Format kursu – zastanów się, jaki format kursu najbardziej Ci odpowiada. Wolisz tradycyjne lekcje online, kursy wideo, interaktywne warsztaty, a może bardziej angażujące zajęcia w trybie stacjonarnym lub bootcamp czyli intensywne szkolenie? Weź pod uwagę swój styl nauki i czas jakim dysponujesz.

 6. Certyfikacja – jeśli zależy Ci na uzyskaniu oficjalnego potwierdzenia ukończenia kursu, upewnij się, że po szkoleniu dostaniesz certyfikat (cieszący się uznaniem w branży). Jednak pamiętaj, że certyfikat nie zawsze jest niezbędny, a UX UI kluczowe są praktyczne umiejętności i doświadczenie.

 7. Koszt kursu – cena gra oczywiście rolę, porównaj ją z innymi dostępnymi opcjami. Zwróć uwagę, czy kurs oferuje wartość adekwatną do swojej ceny. Oczywiście wybór najtańszego kursu nie zawsze jest optymalny, oszczędność może być pozorna.

 8. Dostęp do materiałów edukacyjnych – czy podczas kursu swobodnie zajrzysz do prezentacji, notatek, narzędzi projektowych i innych źródeł informacji? Będziesz mógł/mogła wrócić do nich po zakończeniu zajęć?

Przed dokonaniem wyboru, warto skonsultować się z osobami, które pracują w branży UX. Z pewnością doradzą i zaproponują sprawdzone kursy. Pamiętaj, że w branży IT nauka nigdy się nie kończy. To oznacza, że jeżeli chcesz być konkurencyjnym na rynku pracy, musisz cały czas rozwijać swoje umiejętności w UX. W przyszłości warto rozważyć zrobienie kursów uzupełniających lub dla bardziej zaawansowanych.

Książki UX

Jaki kurs UX UI wybrać?

Na rynku dostępne są różne kursy UX:

 1. Kursy stacjonarne – tradycyjna forma nauki, w której uczestnicy fizycznie spotykają się na zajęciach w salach szkoleniowych lub na uczelni. Kursy stacjonarne mogą być prowadzone przez doświadczonych instruktorów, którzy przekazują wiedzę i umiejętności osobiście.

 2. Kursy online – bardzo popularna forma kursów, w formie zajęć na platformach e-learningowych, wirtualnych lekcji, wideoporadników i innych materiałów. Ich zaletą jest elastyczność i możliwość dostępu z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.

 3. Intensywne warsztaty – sesje, które zwykle trwają od kilku godzin do kilku dni. Uczestnicy poznają konkretne tematy związane z UX, zdobyć praktyczne umiejętności i szkolić rozwiązując rzeczywiste problemy.

 4. Kursy bootcamp – bardzo intensywne programy szkoleniowe, które trwają zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy. Są skoncentrowane na intensywnej nauce i praktyce, aby uczestnicy szybko zdobyli umiejętności potrzebne do pracy w dziedzinie UX.

 5. Kursy online na żywo –: to forma kursu, w której uczestnicy uczą się online, ale mają możliwość bezpośredniej interakcji z instruktorem. Kursy te odbywają się w określonych godzinach, podczas których instruktor prowadzi lekcje na żywo, odpowiada na pytania i wspiera kursantów.

 6. Kursy samouczące – samouczki dla osób, które lubią uczyć się we własnym tempie. Dostęp do materiałów jest zazwyczaj nieograniczony, dzięki czemu można uczyć się w dogodnym dla siebie czasie i w razie potrzeby do woli powtarzać materiał z zajęć.

 7. Kursy akademickie – niektóre uczelnie i instytuty oferują kursy z zakresu UX, które prowadzą do uzyskania certyfikatu, dyplomu, a nawet stopnia naukowego. Kursy akademickie mogą być bardziej rozbudowane i obejmować pełny zakres teorii i praktyki UX wraz z elementami innych umiejętności cenionych w branży IT (np. programowania).

Każda z wymienionych form ma swoje zalety (i wady). Oceń na spokojnie, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Weź też pod uwagę czas trwania, Twój harmonogram, koszt oraz dostępność szkolenia.

Change by design

UX Designer – jak nim zostać. Przykładowy kurs dla początkujących

Poniżej znajdziesz przykładowy program kursu UX designer dla osób, które chcą zdobyć podstawową, praktyczną wiedzę na temat User Experience i poznać tajniki procesu projektowania stron i aplikacji. Stworzysz też swój własny pierwszy projekt. To szkolenie jest idealne dla myślących o zawodzie UX Designera. Dobrze przygotuje Cię do przyszłych rozmów rekrutacyjnych.

Projektant

Wprowadzenie do User Experience (UX) – zakres kursu: poziom początkujący

Moduł 1: Podstawy UX Design

Moduł 2: Badanie użytkowników

Projektowanie

Moduł 3: Projektowanie interfejsu

Moduł 4: Nawigacja i struktura informacji

Makieta

Moduł 5: Testowanie i optymalizacja

Moduł 6: Etyka i dostępność

Aplikacje

Moduł 7: Portfolio i kariera w UX UI

Moduł 8: Projekt końcowy

Notatki UX

Bonus: Sesje Q&A i warsztaty praktyczne

Kurs można realizować w tradycyjnej formie, offline (stacjonarnie) lub online na żywo (z bezpośrednim kontaktem z instruktorem i innymi uczestnikami) czy korzystając z wcześniej nagranych lekcji, z modułami możliwymi do odtworzenia w dowolnym momencie.

Warsztaty UX: zdobądź nowe kwalifikacje i podbij rynek pracy. Program kursu dla zaawansowanych

Praca przy komputerze

Masz już podstawy, których potrzebuje projektant UX? Chcesz zdobyć dodatkowe umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w branży IT, jako UI Designer lub ekspert od Product design czy Web design?

Oto czego możesz się spodziewać w trakcie kursu UX dla bardziej zaawansowanych:

I. Wprowadzenie do zaawansowanego UX:

Rysowanie makiet

II. Zaawansowana analiza użytkowników:

III. Zaawansowane projekty interfejsu użytkownika:

Projekt strony WWW

IV. Zaawansowane techniki projektowania UX:

V. Zaawansowane metody testowania UX:

Projekt WWW

VI. Zaawansowane technologie w UX:

Makiety UX na tablicy

Ten przykładowy program kursu UX dla zaawansowanych obejmuje szeroki zakres tematów, które pomogą uczestnikom pogłębić wiedzę i umiejętności. Oczywiście, konkretny program może się różnić w zależności od kursu i jego celów, ale powyższe punkty stanowią solidną podstawę dla zaawansowanych kursów UX.

Jakie umiejętności są potrzebne żeby zostać UX designerem

Aby objąć stanowisko UX Designer przydadzą się różne umiejętności, od zdolności do kreatywnego myślenia, przez znajomość technicznych aspektów funkcjonowanie witryn i aplikacji po umiejętność wczucia się w potencjalnego użytkownika. 

Design
 1. Zrozumienie użytkowników – to jedna z najważniejszych umiejętności. Empatia potrzebna jest aby zrozumieć potrzeby, cele i zachowania potencjalnych użytkowników produktu. Badania użytkowników, tworzenie person i tworzenie map customer journey pomogą Ci zrozumieć czego oczekują odwiedzający/użytkownicy. To również zrozumienie wymagań biznesowych firm, z którymi będziesz współpracował/współpracowała.

 2. Projektowanie interfejsu użytkownika (UI) – zrozumienie zasad rządzących układem strony, typografią, kolorem i grafiką jest kluczowe w codziennej pracy, którą wykonuje UX UI Designer. Aby tworzyć atrakcyjne i funkcjonalne produkty warto znać narzędzia graficzne, np. Adobe XD, Sketch lub Figma.

 3. Badania użytkowników – umiejętność przeprowadzania wywiadów, testów użyteczności (usability testing) i analizy zachowań, jest niezbędna do zbierania informacji na temat oczekiwań odwiedzających stronę lub korzystających z aplikacji.

 4. Prototypowanie – tworzenie prototypów interakcji użytkownika pozwala na testowanie pomysłów i rozwiązań przed ich wdrożeniem. Tutaj przydaje się znajomość takich narzędzi jak Axure RP czy InVision.

 5. Zrozumienie zasad UX Design – musisz znać i stosować zasady projektowania UX, m.in. zasadę prostoty, spójności, dostępności i użyteczności. To fundamentalne reguły, pamiętając o nich opanujesz proces projektowy i stworzysz produkt łatwy w obsłudze i dający satysfakcję użytkownikom.

 6. Programowanie i zrozumienie technicznych aspektów działania stron i aplikacji – nie musisz być programistą i nie potrzebujesz wcześniejszego doświadczenia w branży IT, jednak zrozumienie podstawowych koncepcji programowania i technologii webowych z pewnością Ci się przyda. Dzięki takiej wiedzy współpraca z zespołem programistycznym będzie łatwiejsza.

 7. Kreatywność – UX Designer to nie tylko rzemieślnik, to również artysta. Potrzebujesz kreatywnego myślenia i umiejętności wyjścia poza utarte schematy aby tworzyć innowacyjne, atrakcyjne i zapierające dech w piersi rozwiązania.

 8. Komunikacja – dobry UX designer czy UI Designer potrafi w swojej pracy efektywnie przekazywać pomysły i rozwiązania, czy to na spotkaniach zespołu projektowego czy z klientami. Umiejętność jasnej prezentacji i uzasadniania swoich wyborów jest niezwykle ważna.

 9. Nastawienie na ciągłe doskonalenie – świat technologii i UX zmienia się bardzo szybko. Przygotuj się na ciągłą naukę i doskonalenia swoich umiejętności, tylko takie podejście zapewni Ci nadążanie za najnowszymi trendami.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Ile kosztuje kurs UX?

Cena kursu zależy od jego formy, czasu trwania i poziomu zaawansowania. Na koszt wpływa również renoma organizatora i/lub instruktora prowadzącego zajęcia. Przykładowo za studia obejmujące wiedzę na temat UX trzeba zapłacić 7500–12 500 zł, a za standardowy kurs online 3000–10 000 zł.

Zaawansowany kurs dla osób, które chcą zmienić zawód/pogłębić wiedzę kosztuje np. 10 990 zł (250 godzin w 12 tygodni), a dla profesjonalistów 13 900 zł (dla osób, które chcą rozpocząć pracę bez praktyk i bezpłatnych staży, 450 godzin, 24 tygodnie), zajęcia prowadzone są w trybie hybrydowym łączącym zajęcia zdalne i stacjonarne. Inna firma oferuje kurs UX UI od podstaw za 7990–12 499 zł.

Najtańsza opcja to kursy na platformach learningowych, np. na Udemy podstawowe szkolenie z UX dostaniesz już od 50 zł.

Ile zarabia początkujący UX Designer?

Początkujący UX Designer (junior) zarabia na umowie o pracę 4000–6400 zł brutto lub 5000–7 200 zł miesięcznie + VAT na kontrakcie B2B (dane za serwisem NoFluffJobs). W zawodzie ux designera możesz liczyć na rosnące zarobki wraz ze zdobywaniem doświadczenia i umiejętności.

Design - książki

Od czego zacząć naukę UX?

UX Design to dobry punkt startowy dla osób myślących o karierze w IT. Jeżeli już posługujesz się programami typu Photoshop czy InVision będziesz miał/miała łatwiejsze zadanie, jednak nie jest wymagane znajomość języków programowania. Naukę UX warto zacząć od darmowych samouczków i tutoriali wideo, w ten sposób zbudujesz podstawy przed rozpoczęciem profesjonalnego kursu.

Kategorie:

Pokrewne tematy:

Pokrewne technologie: